Pap smear testi nedir? Ne zaman ve iyi mi yapılır?


Kadın hastalıkları mevzusunda mühim yere haiz olan pap smear testi, belirli zamanlarda tertipli olarak yaptırılması büyük önem taşıyor. Peki, pap smear testi nedir? Pap smear testi ne zaman ve iyi mi yapılır? Pap smear testi hakkında merak edilenler haberimizde.

Pap smear ya da özetlemek gerekirse smear testi, serviks (rahim ağzı) kanseri taramasında kullanılan, derhal derhal oluşum aşamasındaki kanseröz lezyonların teşhisini sağlayabildiği için, tedavinin başarıya ulaşmış bir halde sonuçlanmasına büyük katkı bir araçtır. 

Pap Smear incelemesinde ek olarak bakteri, protozoa, mantar ve virüs enfeksiyonlarının (HPV) tanısı konabilir. HPV (Human papilloma virus) enfeksiyonu asla emare vermese de papsmear’da HPV tarafınca enfekte olmuş hücrelerin görülmesi tanıyı koydurur. HPV enfeksiyonu serviks kanserine niçin olduğundan tanısı önemlidir.

Oldukça kolay ve hiçbir ağrıya niçin olmayan Pap Smear Testi, ilk cinsel ilişkiden 3 yıl sonrasında ya da 21 yaşından sonrasında yapılmalıdır. 

30 yaşından küçük hanımlara yılda 1 kez yapılması uygun olan Pap Smear Testi, 30 yaşından büyük hanımlara ise 3 kez ardışık olarak yapılmalıdır.

SMEAR TESTİ NASIL YAPILIR?

Test muayene masasına yerleştikten sonrasında vajinal kanalın spekulum isminde olan bir vasıta yardımıyla açılarak serviksin transformasyon zonu olarak adlandırılan bölgesinden fırça benzeri bir çubukla sürüntü alınmasıyla adım atar. 

Daha sonrasında alınan bu sürüntü direkt olarak bir lamın üzerine yayılıp mikroskopta incelenir yada sıvı bazlı öteki yöntemde ise sürüntü bir sıvının içine koyulur, çeşitli işlemlerden geçirilir ve hücreler taranır. 

Her iki yöntemde de amaç serviksten alınan hücreleri inceleyerek kanser ya da kanserleşme ihtimali olan lezyonları tespit etmektir. 

İşlem ağrısızdır ve 15-30 saniye sürer.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir