Psikolojisi sağlam çocuk yetiştirmenin sırrı


Yani bazı insanlarda niçin Kaygı Bozuklukları, Depresyon ya da kronik rahatsızlıklar varken niçin bazı insanlarda herhangi bir ruh sağlığı bozukluğu ya da devamlı yakasını bırakmayan hastalıkları yok, niçin o insanoğlu yaşamış olduğu sarsıcı olaylardan fazla etkilenmez ya da negatif bir vaka sonrası iyi mi olur da bu insanoğlu o fena ruh halinden çıkıp hemencecik hayatlarına kalmış olduğu yerden sanki hiçbirşey olmamış benzer halde devam eder?

Aslında cevabı oldukça kolay; ruhsal olarak dayanıklı insanoğlu yaşamda karşılarına çıkan güçlüklerde daha dayanıklıdır. Yani biz buna psikolojide “Psikolojik Sağlamlık” diyoruz.

O halde tüm anne babaların maksimum isteyeceği şeydir; ruhsal olarak sağlam çocuklar yetiştirmek.

Psikolojisi sağlam çocuklar iyi mi yetiştirilir?

Bu işin sırrı aslına bakarsak, çocuğuna zorluklarla savaşım etmeyi öğretmende gizlidir. Yani çocuğunuza oldukça erken yaşlarda vereceğin vazife ve sorumluluklar, onu yaşamın zorluklarına da hazırlayacak ve onu ruhsal olarak dayanıklı halde getirecektir.Ancak çocuğuna vereceğin vazife ve sorumluluklarda çocuğunun yaşı ve gelişimini de göz önünde bulundurman gerekir zira bu kez çocuğunun kaldıramayacağı fazla sorumluluklarla da çocuğunu istismar edebilirsin.

Bir öteki mevzu da çocuğum zorluklarla baş etmeyi öğrensin derken yanlış tutumlarınla çocuğunun ruh sağlığını negatif etkilemendir.

Dolayısıyla gösterdiğin doğru ebeveyn tutumların, ölçülü sevgin, ilgin çocuğunda pozitif kişilik yapılanması oluşturur. Böylelikle çocuğun hayatta hangi zorlukla karşılaşırsa karşılaşsın çevresini suçlamaz, kendini değersiz hissetmez, pes etmeden ve negatif etkilenmeden yaşama güçlü şekilde tutunmaya devam eder.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir