Retina yırtıklarına dikkat; görme yitirilmesine niçin olabilir


Op. Dr. Ercan Sağlam, retina yırtığı gelişmesi yönünden riskli grupta yer edinen kişilerle ilgili açıklfakatlarda byücendu. Sağlam, risk gruplarını şu şekilde sıraladı:

“Miyop kişiler ve bilözgüsa diyoptrisi yüksek olanlamış olur, (5-6 üstü), ailesinde retina yırtığı ve dekolmanı öyküsi olanlamış olur, katarakt ve bazcaı göz ameliyatı olanlamış olur, göz ve kafa tralışveriş merkezası geçirenler, ileri yaş grubundakiler, bazcaı sistemik özgütalığı olanlamış olur.”

MİYOP var ise DİKKAT

Miyop kişilerin retina yırtığı mevzusunda dikkatli olması gerektirme ettiğini ve denetimlerini aksatmfakatsı gerektirme ettiğini so şekildeyen Op. Dr. Ercan Sağlam, “Miyop kişilerin gözleri, düzgüsel kişilere nazaran daha uzundur, retina ve koroid benzer halde göz katmanları daha incedir. Bu niçinle doğuştan retina soysuzlaşmaları, delikleri ve yırtıkları daha sık görülür. Bu kişiler her muayeneye gelişte, kesinlikle ilaçla göz bebekleri büyütülüp retinaları dikkatlice denetim edilmelidir” diye mevzuştu.

DAMAR YIRTILMALARI VE KANAMALAR DA GÖRÜLEBİLİR

Retina yırtıklarının çeşitli emarelerle ortaya çıkmış olduğunı ifade eden Sağlam şu informasyonleri de hisselaştı:

“Gaslın içini vitreus so şekildediğimiz jel katman doldurur. Genç yaşlarda benzeşik yapıda ve tfakatmen saydam olan vitreus, diabet, infeksiyon, romatizma benzer halde bazcaı özgütalıklar ve yaşlanma sebebiyle zfakatnla yapısı bozyücer yer yer sıvılaşır, büzülür ve retinadan ayrılmaya adım atar mütevazıce bu sırada yapıştığı bölgelerde retinayı çekerek yırtık oluşmasına niçin olabilir. Vitreusun yapısının bozulması, kişilerde sinek uçması ya da çeşitli karaltılar benzeri yakınmalere niçin olur. Bazcaen yırtık oluşurken dfakatr yırtılmaları da görülür ve bu kez kanfakatlar tabloya birlikte rol alır. Kanfakat miktarına nazaran, kurum yağması, büyük karaltılar ya da tfakatmen görme azcaalması seçiminda yakınmaler olur.”

TEDAVİ YÖNTEMİ

Retina yırtığı emareleri olan kişilerin zfakatn yitirmeden göz doktoruna başvurması gerektirme ettiğini aktaran Sağlam, “Yapılacak kvaka bir göz muayenesi bile tanı konmasına kafi olabilir. Erken dörutubetde yakalanırsa özetlemek gerekirse yırtık çevreı derhal derhal kalmamış ise laser ile ayaktan tedavi edilebilir. Cerrahi girişim gerektirmez. yalnız gecikilirse ve retina dekolmanı gelişmiş ise o zfakatn cerrrahi girişim gerekir. Duruma nazaran retinopeksi so şekildediğimiz mütevazıce hava ya da gazca verilerek tedavi edilebileceği benzer halde daha ciddi ve karışık cerrahi girişimlerin yapılmışsı da gerekebilir” açıklfakatsında byücendu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir