Romatizmal hastalıkların tedavi yöntemi; egzersiz


Romatizmal hastalıkların tipik bir hususi durumunun kalıcı sistemik iltihaplanmanın, yüksek kardiyovasküler risk ile ilişkili bulunduğunu, metabolik bozukluklara ve kas yitirilmesine yatkınlık yarattığını belirten Fizyoterapist Çağıl Ertürk, “Bu bozukluklar, fizyolojik aktivitenin azalmasına, iltihaplanmanın şiddetlenmesine ve bir kronik hastalıklar ağının gelişmesine yol açarak kronik iltihaplanmanın ‘kısır döngüsünü’ oluşturabilir” diye konuştu.

KRONİK HASTALIKLARIN GELİŞİMİNİ DAHA DA ARTIRABİLİR

Ertürk konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

“Kalıcı sistemik iltihaplanma, romatoid artrit ve sistemik lupus eritematozus benzer halde iltihaplı romatizmal hastalıkların tipik bir özelliğidir. Kronik inflamasyon, insülin direnci, dislipidemi, hızlandırılmış damar tıkanıklık problemleri ve dolayısıyla tip 2 diabet, kardiyovasküler hastalık ve demans benzer halde kronik hastalıklar ağına yatkınlık yaratır. Hastalığa özgü semptomlar, inflamatuvar romatizmal hastalığı olan hastaların hareket kabiliyetini, fizyolojik aktivitesini ve fizyolojik kapasitesini negatif etkileyebilir. Fiziksel hareketsizlik, iç organlarda yağ birikimine niçin olabilir ve b, kronik inflamasyonun ‘kısır döngüsünde’ kronik hastalıkların gelişimini daha da artırabilir.”

“EGZERSİZ SIRASINDA MİYOKİN PROTEİNİ SALGILIYOR”

İskelet kasının egzersiz esnasında miyokin isminde olan proteinleri salgılayarak öteki organlarla yazışma kurduğunu söyleyen İstanbul Gelişim Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nden Fizyoterapist Çağıl Ertürk, “Bazı miyokinlerin, her egzersiz seansında irin önleyici yanıtlar oluşturduğu ve kardiyovasküler risk faktörlerinde uzun vadeli egzersizle sağlanan iyileşmelere aracılık etmiş olduğu ve dolaylı bir irin önleyici etkiye haiz olduğu düşünülüyor. Bu nedenle, fizyolojik aktivitenin irin yollarını şiddetlendirebileceği korkusunun aksine, egzersizin romatizmal hastalıkları olan hastalar için potansiyel bir tedavi” şeklinde konuştu.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir