Sağlıklı bir detoks iyi mi yapılmalı?


Günümüzde detoks içecekleri, milyonlarca liralık dev gibi bir sanayi. Bu büyük endüstrisi “olağanüstü” içecekleri tüketerek hastalıklardan kurtulacağımızı ve sağlıklı bir hayata kavuşacağımızı vadediyor. Üstelik artık yiyecek yerine yalnız sıvı detoks içecekleri ile beslenme bile moda olmuş durumda. Peki, detoks içecekleri hakikaten “olağanüstü” mi? Uzun seneler sağlıksız beslendikten sonrasında “3 günlük detoks” kürleri ile vücudumuzu tamamen arındırmak ne kadar mümkün? Bu soruları Diyetisyen Hilal Öz’e yanıtladı.

Detoks, lügat anlamı olarak vücutta biriken toksik maddelerin atılması ve uzaklaştırılması demek. Dyt. Öz, her sağlıklı vücudun esasen çalışan, etken bir detoks (detoksifikasyon) sistemi bulunduğuna dikkat çekerek “Sağlıklı ve dengeli beslenildiğinde, susuzluk, mineral ve vitamin eksikliği çekilmediğinde; vücut kendisini bağırsaklar, karaciğer, böbrekler, deri benzer halde organlar vasıtasıyla yeniler ve toksinlerden arındırır” diyor. Dyt. Öz, bu yüzden detoks yaparken gayemizin mucize beklemek değil organlarımız arasındaki bu uyumu korumak, besin ve sıvı eksikliklerini gidermek ve vücudumuzu canlandırmak olması icap ettiğinin altını çiziyor.

Sağlıklı bir detoks iyi mi yapılmalı?

Sağlıklı bir detoks için hususi karışımlar yada paketli gıdalar tüketmenize gerek olmadığını söyleyen Diyetisyen Hilal Öz, kolayca detoks yapmanın yollarını şu şekilde özetliyor: “Öncelikle sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat edin. Öğünlerinizi yaşam ritminize nazaran ayarlayın. Günde an azca 2 – 3 litre su için. Metabolizmanızı yavaşlatmamak için uzun süre aç kalmayın. Detoksun yalnız hususi sıvılar, besinler yada katkılar tüketmek bulunduğunu düşünmeyin. Katı gıdalardan uzak durup yalnızca detoks içecekleri tüketmeyin!”

Peki ya “olağanüstü” detoks tarifleri?

Dyt. Öz, sağlığımızı birden düzeltip tüm sorunlarımızdan kurtulmamızı sağlayacak “olağanüstü” bir detoks tarifinin bulunmadığının altını çiziyor. Ancak birçok besin kafi ve dengeli tükettiğinizde ihtiva ettiği yararlı bileşenlerle genel sağlığınıza katkıda bulunabileceğinizi belirtiyor. “Su içmenizi kolaylaştırıyorsa meyve ve sebzelerle sularınızı renklendirebilirsiniz” diyen Öz, sağlıklı beslenmek, yağ yakmak ve ödem atmak için en mühim şeylerden birinin kafi ve dengeli su tüketimi bulunduğunu hatırlatıyor.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir