Seboreik Dermatit Nedir, Belirtileri Nelerdir? Seboreik Dermatit Tedavisi Nasıl Yapılır?


Seboreik Dermatit Nedir?

Seboreik dermatit, cildin dış yüzeyinde gelişen ve emaresi kızarıklık olan bir hatalıktır. Seboreik dermatit rahatsızlığında ciltte dökülmeler görülebilir. Şiddetli kaşıntılar döküntüye birlikte rol alır. Kıllı ve saçlı bölgelerde tutulum yapabilen seboreik dermatit, oluştuğu cilt bölgesinin rengini değiştirebilir.

Seboreik Dermatit Belirtileri Nelerdir?

En yaygın emaresi ciltte kızarıklık oluşumudur.

Yüz bölgesinde, kafada ve meme alt kısımlarında beyaz-sarı karışımı kabuklanmalar meydana gelebilir.

Kıllı bölgelerde kıllanma oluşumları görülebilir.

Seboreik dermatit rahatsızlığında kaşıntı yaygın görülen belirtilerden biridir.

Seboreik Dermatit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Seboreik dermatit tedavisi yapıldıktan sonrasında ilerleyen dönemlerde tekrardan gelişim izah edebilir. Bu nedenle tam bir tedavisinin bulunduğunu söylemek mümkün değildir. Kortizonlu kremler tedavide kullanılan ilaçlar içinde yer alır. Tekrarlamayı engelleyebilen kremler ve bitkisel bazı ürünlerde tedavi için tavsiye edildiğinde kullanılabilir.

Seboreik Dermatit Nedenleri?

Seboreik dermatit hastalığına yol açan kati sebeplerin ne olduğu bilinmemektedir. Ancak genel olarak yağlı cilt türlerinde görülen bir hastalıktır. Duygusal stres ve mikroplu mantarlar rahatsızlığı tetikleyebilen faktörler içinde yer alırlar. AİDS, parkinson ve bazı ruhsal hastalıkların seboreik dermatite yol açmış olduğu düşünülmektedir. Bazı vitamin eksiklikleri, bağışıklığı baskılayan ilaçlar seboreik dermatitin başlıca sebepleri içinde yer aldıkları belirtilir.

Seboreik Dermatit Kimlerde Görülür?

Seboreik dermatit rahatsızlığı bebeklik ve erişkin dönemlerinde görülür. Bu nedenle iki ayrı bölümde incelenir. Bebeklerde ilk 3 ay içinde çıkmaya başlayabilir, 1 yaş sonrasında geriler. Yetişkin kişilerde daha oldukça erişkinlik devri sonrasında ortaya çıkmaya adım atar. Yağlı cilt yapılarında görülen seboreik dermatit hastalığı, hanımlara oranla erkeklerde daha sık görülür.

Seboreik Dermatit Tekrar Ediyor mu?

Seboreik dermatit hastalığını kökten ortadan kaldırabilen tedavi yöntemi bulunmadığından, hastalık engelleyici ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar daha oldukça hastalığı azaltma yada tekrardan etmesini engellemek için kullanılır. Seboreik dermatit için tavsiye edilen ilaçlar kullanılmadığında tekrardan etmesi mümkündür. Ayrıca ciltteki bakteriler kullanılan ilaçlara karşı bağışıklık kazandıklarında, tekrardan etme olasılığı yüksek olabilmektedir.

 

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir