Şeker hastalarında görülüyor! Göz içi kanamalarına dikkat


Kanamanın değişik nedenlerine bağlı bulunduğunu söyleyen Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şükran Evren Kaplan, retina yırtılması ve dekolman, tüm göz içi kanmalarının averaj yüzde 20’si bu sebeple olabildiğini belirterek öteki sebepleri hakkında informasyon verdi. Op. Dr. Kaplan, “Şeker hastalarının averaj yüzde 50’sinde görülen diyabetik retinopati denilen ve şeker hastalığı sebebiyle göz arkasındaki damarlarda hasar oluşması sonucu göz içi kanamalarına sebep olabilir.

Retinada bulunan toplar damarların tıkanması sonrası meydana gelen yeni damar oluşumları yırtılıp göz içi kanamalarına sebep olabilir. Kafa ve göz travmaları, düzgüsel retina damarlarında yırtılma yapmış olup göz içi kanamalarına niçin olabilir. Beyin kanamaları kimi zaman göz damarlarında yırtılma yaparak göz içi kanamalarına sebep olabilmektedir. Sarı nokta hastalığı olan kişilerde anormal damar oluşumları yırtılıp göz içi kanamalarına sebep olabilir’’ diye konuştu.

Op. Dr. Kaplan, kan sulandırıcı ilaç kullanan, yüksek tansiyonu olan, göz için iltihabi hastalıkları olan ve göz tümörü olan kişilerin göz için kanamaları yaşayabileceğine dikkat çekerek, doktor kontrollerini aksatmamaları icap ettiğinin altını çizdi.

TEDAVİ ÖNCESİ NEDENİ ARAŞTIRILMALI

Göz içi kanamalarının kişide bir ağrı hissettirmediğini belirten Op. Dr. Kaplan, hastalar tarafınca bulanık görme ve sinek uçuşmaları yada örümcek ağı şeklinde lekeler görülmesi, ışık çakmaları şeklinde tabir edildiğini belirtti. Bazı hastalarda altta yatan hastalığa bağlı olarak kanama öncesi dönemde görme azalması olabileceğine dikkat çeken Op. Dr. Kaplan, “Tedavinin, kanamanın sebebine, şiddetine ve hastanın gereksinimlerine nazaran belirlenmesi gerekir.

Hastada oldukça şiddetli kanama yoksa, günlük yaşantısını engelleyecek görme kaybı yaşamıyorsa kanamanın kendi kendine açılması beklenebilir fakat tam tersi bir durumda erken dönemde ameliyat düşünülmektedir. Gözde müdahale gerektiren başka bir durum yoksa, kanamanın nedenini belirleyerek, altta yatan hastalık düzletilerek cerrahi planlamanın yapılması lazım” ifadelerini kullandı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir