Şekerli gıdalar çikolata kistine niçin oluyor


Cerrahi tedavi hastanın çikolata kisti sayısına, ebatlarına, konumuna nazaran tercih edilebilir. Özellikle hastaların hamile kalamama problemi var ise laparoskopik ameliyat tercih edilmelidir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Jinekolojik Kanser Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Mert Göl mevzu hakkında bilgiler verdi.

Kadınların yaşamını negatif yönde etkileyen çikolata kisti tanısı alan bayanların şekerli gıdalardan uzak durmaları, bolca su içmeleri, domates, balık, baklagiller tüketilmesi önemlidir.

KENDİLİĞİNDEN YOK OLUR MU?

Küçük boyutlarda olan çikolata kistleri hastanın tetikleyecek yiyeceklerden uzak durması, ilaç tedavisiyle oldukça küçük boyutlarda olan endometriozis yok olabilir.

BİTKİSEL TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Üreme çağlarında olan hanımlarda olan endometriozis şiddetli ağrı ve hanım infertilite sebeplerinden biridir. Özellikle bitkisel tedavi hastalığın geçmesini ya da ilerlemesini durdurmayacak aksine hastalığın ilerlemesine niçin olur.

TEDAVİ EDİLMEZSE NE OLUR?

Çikolata kisti olan bir hastanın tertipli aralıklarla muayene olması gerekmektedir. 3cm üstünde olan ve bilhassa şiddetli ağrının ve gebelik problemi yaşayan bir kadının tedavisi yalnız ameliyattır. Laparoskopik yöntemle ameliyat edilmelidir. Tedavi edilmemesi durumunda çikolata kistinin ilerlemesi ve yayılması durumunda daha ciddi problemlere yol açacaktır.

KRONİK YORGUNLUK

İlerlemiş çikolata kistinde hanımlarda kronik bitkinlik hissi görülmektedir. Dinlenmiş olsa bile hastanın geçmek bilmeyen bir bitkinlik hissi ve yapmış olduğu işlere odaklanamamasına niçin olur.

BEL, SIRT, KARIN, KASIK AĞRISI

Çikolata kistinin en büyük şikayetleri içinde tane döngüleri içinde olan şiddetli ağrılardır. Bu ağrılar pelvik bölgesinde yalnız görülmemektedir. Sırt, bel, bacaklarda da çikolata kisti sebebiyle ağrılar yaşanabilir. Bu ağrılar hastaların toplumsal hayatlarından geri kalmalarına niçin olur.

TUVALETE ÇIKMAK İSTEMEME

Çikolata kistleri uterus dışındaki organlarda da görülebilir. Barsakları tutmasıyla birlikte hastanın büyük abdestini yaparken yaşayacağı ağrı wcye çıkmak istemeyecektir. Mesaneyi tutması sebebiyle idrarını yaparken ağrı ve yanmalar şiddetli ağrıya niçin olur.

KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Çikolata kistinin niçin olduğu hala bilinmemektedir. Yapılan araştırmalarda üreme çağındaki hanımlarda, aşırı kiloluluk, fena beslenme ve ailesinde çikolata kisti olan hanımlarda daha sık görülmektedir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir