Sezaryen doğum sırasından oluşan komplikasyonlara dikkat!


Sezaryen sonrası nadiren bazı komplikasyonlar gelişebilir. Bunlardan bir tanesi İstmosel ismiyle malum sezaryen skar defektidir. Normalde sezaryen kesisi iyileştiğinde, rahmin düz duvar benzer halde olması gerekirken düzgüsel rahim dokusu tam olarak iyileşmediği durumlarda rahmin dışına doğru gelişirse cebe benzeyen bir boşluk olur. İstmosel, sezaryen doğumdan derhal sonrasında oluşabileceği benzer halde uzun bir süre sonrasında da oluşabilir. 

Oluşan bu cep içine biriken kan ve sıvı rahim içine akarak rahim içi sağlığını bozar. Adet sonrası ara ara lekelenme seçimi kanama, tane gecikmesi, şiddetli kasık ağrıları, cinsel ilişkide esnasında ağrı, hamile kalamama, kahverengi renkte çamurumsu fena kokulu akıntı emareleri arasındadır. Biriken kan ve sıvı, spermlerin hareketlerini bozarak hamile kalmayı engeller ya da embriyonun rahimde oluşan Sezaryen skar dokusuna yerleşmesiyle sezaryen skar gebeliği özetlemek gerekirse dış gebelik meydana gelir.

Tanı için adetten sonrasında 7. ya da 10. günler de transvajinal ultrason, histeroskopi, MR görüntülenmesiyle tanı alan bir hastada oluşan sezaryen skar defekti (istmosel) tedavisi hastanın ilerde çocuk isteyip istememesine nazaran belirlenecektir. Tekrar hamile kalabilmesi için oluşan skar dokusu onarılmalıdır.

Günümüzde en başarıya ulaşmış tedavi yöntemi laparoskopi yada histeroskopik cerrahidir. Rahim eski bütünlüğüne dönmesi için sezaryen skar dokusu bulunmuş olduğu yerden kesilerek çıkartılır ve rahim kaslarının dikilmesiyle eski bütünlüğüne geri dönmesi sağlanır. Hastaların hamile kalma şansı daha da artar. Operasyon sonrasında dikişlerin tam iyileşmesi için 6 ay sonrasında hamile kalmalarını öneriyoruz. Şikayetleri olan hastaların kesinlikle doktora gitmelerini öneriyoruz.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir