Spor yaralanmaları kıkırdak hasarına niçin olabilir


Son yıllerda devletimizde spora olan ilgilinin daha da artmasıyla birlikte, spora bağlı yaralanmaların da sık görülmeye başladığına dikkat çeken Ortopedi ve Tralışveriş merkezatoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Meriç, en sık görülen yaralanmalardan birinin kıkırdak özgüarları bulunduğunu so şekildedi. Bu sualnla karşı karşıya kalan kişiler için kıkırdak nakli tedavisi ile oldukça etkili neticelara ulaşılabilmiş olduğune işaret eden Doç. Dr. Gökhan Meriç, bilözgüsa de ustalaşmış sporcular için oldukça örutubet taşıyan spora tekrardan dönüşün kıkırdak nakli sonrasındasında oldukça süratli bulunduğunu so şekildedi. Bu tedaviyle bilözgüsa genç özgütalarda, kıkırdak özgüarının fazcala olduğu kişilerde, diğeri tedavi şekillerinin başarısız olduğu durumlarda başarıya ulaşmış neticelara erişilmiş olduğunı so şekildedi.

Spor YARALANMALARI KIKIRDAK HASARINA niçin OLABİLİR

Kıkırdağın vücuttaki işlevi ve yaralanmanın gelişmesi durumunda uygulanan tedaviler mevzusunda informasyon veren Doç. Dr. Meriç, “Kıkırdak, eklemlerimizin rahat hareket etmesini elde eden kaplfakat dokusudur. bilhassa spor yaralanmaları sonrasındasında kıkırdaklarda özgüar, zedelenme gelişebilir. Eğer kişide müdahale gerektirecek düzeyde kıkırdak özgüarı var ise cerrahi müdahale yapılabilir. yalnız oldukça geniş kıkırdak özgüarı olan, diğeri tedavi şekillerinin başarısız olduğu durumlarda kıkırdak nakli gündeme gelebilir. Bu sayede genç yaşta ya da daha ileride ciddi kireçlenme, prosav benzer halde durumlarla karşılaşılmasının önüne geçbilimselş ve eklemlerin sağlığı da korunmuş olur” diye mevzuştu.

15 YILLIK BAŞARI ŞANSI YÜZDE 85 ORANINDA

Kıkırdak nakli tedavisinin, 30 yıldan beri yurt haricinde uygulanan bir tedavi bulunduğunu aktaran Doç. Dr. Meriç, “10-15 yıllik neticeları literatürde şovlmektedir. 15 yıllik başarı şansı, yüzde 80-85 oranındadır. Bu tedavi sonrasındasında, özgütalar 3-4 haftalık fizik tedaviye gereksinim duyar. Ameliyattan 5-6 hafta sonrasında gmeşhurk aktivitesine dönebilir. Kişilerin kafasında hep ‘Acaba benim prosav ihtiyacım mı var’ yada ‘Kıkırdak nakli yerine prosav yapmış oldurabilir miyiz’ benzer halde sual işaretleri olabilir. yalnız bu şekilde bir şey söz mevzusu değildir. şundan dolayı dizin, mütevazıce bir kısmınde oluşan bir zedelenmede kıkırdak nakli yapılabilir. Daha oldukça genç özgütalarda tercih edilmelidir. 45-50 yaşın altındaki kişilerde ise, kıkırdağın mütevazıce bir bölgesinde özgüarlanma var ise kıkırdak nakli yapılabilir” diye mevzuştu.

Nakil yaparken dizdeki yada özgütadaki diğeri sualnlerın da kesinlikle göz önünde byücendurulması gerektirme ettiğini belirten Doç. Dr. Gökhan Meriç, “Hastada menisküs sualni yada bacaklarında eğrilik olup olmadığına bakılmalıdır. Nakil ilkinsinde bu sualnlerın tedavi edilmesi kıkırdak nakli tedavisinin de başarısını artırır” diye mevzuştu.

HASTALARIN YÜZDE 80’İ AYNI PERFORMANSLA SPOR HAYATINA DÖNÜYOR

Spor yaralanmaları sonrasındasında, bilözgüsa sporcularda, tekrardan spora dönüşün en büyük sualn bulunduğunu hatırlatan Doç. Dr. Gökhan Meriç, “Kıkırdak özgüarı gelişen ve diğeri tedavi şekillerinin başarısız kalmış olduğu yada sporcunun eski perbiçimansını yeteri düzeyde sergileyemediği durumlarda nakil yapılabilir. bilhassa NBA’de (ABD ustalaşmış Basketbolca Ligi) oynayan basketbolcacular ve diğeri sporlardaki ustalaşmış sporcular içinde meydana getirilen araştırmalar, dizde kıkırdak yaralanması sebebiyle nakil meydana getirilen özgütaların yüzde 80’ininde, yaralanmadan ilkinki düzeyde spora dönüş bulunduğunu şovyor. Bu durum, kıkırdak nakli tedavisinin en mühim göstergelerinden biri” ifadelerini kullandı.

Tedavidson olarakra aynı perbiçimansta spora dönülmesi için kıkırdağın tfakatmen kaynfakatsı gerektirme ettiğini vurgulayan Doç. Dr. Gökhan Meriç, “Spora dönüşler averaj 6-8 ay sürüyor. Hastaların yüksek perbiçimans beklentisi olduğundan kaslarının iyice güçlenmesi ve meydana getirilen naklin tfakatmen kaynfakatsı lüzumlu” diye mevzuştu.

KIKIRDAK NAKLİNDE DOKU UYUMU GEREKMİYOR

Donörden kıkırdak nakli tedavisinin böbrek, karaciğer nakli benzer halde bir doku nakli bulunduğunu hatırlatan Doç. Dr. Gökhan Meriç, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Kıkırdak nakli, 30 yaşın altında olup aslabir diz özgüarı gelişmemiş donörden alınan kıkırdakların, özgütada özgüarlanmış olan eklem bölgesine nakledilmesidir. Bunun için herhangi bir doku yada kan grubu uyumuna gerek kalmamıştır. şundan dolayı kıkırdaklar, eklem sıvımızdan beslendiği için sonrasındasında uyumsuzluk benzer halde bir durum söz mevzusu değildir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir