Süt ürünleri ve nebat çayları dişlere iyi gelir mi?


 

Süt, yoğurt ve peynir diş ve diş eti sağlığımızda en mühim besinlerdir. Bu besinler içerdikleri yüksek orandaki kalsiyum ve fosfat ile dişleri korumakta ve çürük oluşumunun önüne geçmektedir.

Peynirlerin bazik özelliklerinden dolayı ağızdaki asidik ortam nötürlenir ve asitlerin diş çürüğüne niçin olması önlenir.

İçme suyu, yeşil çay ve öteki bitkisel çaylar içindeki aksioksidanlar ve antibakteriyel özellikleri sebebi ile diş ve dişeti sağlığı için yararlı içeceklerdir. Şekersiz tüketilmeleri durumunda yararları kanıtlanmıştır.

Asitli içecekler diş minesi üstünde aşındırıcı özelliklerinden dolayı ve çürüğe sebep olmaları sebebi ile tüketilmemesi ihtiyaç duyulan içeceklerdir.

Dişlerin ağzı içinde üretimi tamamlandıktan sonrasında yapısında oldukça büyük değişimler yaşamazlar. Bundan dolayı bu çağda yenilen ve içilen gıdalar oldukça önem taşır. Yoğun kalsiyum içeren süt yoğurt peynir ayran benzer halde gıdaların yoğun tüketilmesi gerekir. Havuç patates ve brokoli A vitamini deposu olduğundan tüketimi sonucu diş üretim mekanizması desteklenir.

Balık et ve tavuk yoğun fosfor içinde ne olduğu yardımıyla dişlerin yapısını destekleyecektir. Dişlerin ağızda oluşumu tamamlandıktan sonrasında dişlerin mine yapısını bozabilecek asitli içeceklerden kaçınılmalı tüketilme durumda ise pipet kullanılmalıdır. Yoğun asit diş minesinde erozyona sebep olur. Yoğun karbonhidrat içeren gıdalar diş çürüğüne yatkınlığını artırır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir