Tansiyondan, diyabete göz muayenesi birçok hastalığın habercisi


Düzenli göz muayenesi yardımıyla birçok hastalığa erken tanı koyarak önlem alınabileceğini kaydeden  Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Nihat Tamer, “Gözde damarları bir tüm olarak görebiliyoruz. Bu damar yapısı bizlere damarın sertliği, kalınlığı, inceliği ve kıvrımlarıyla ilgili birçok informasyon veriyor. Bu damar yapısından yola çıkarak hastada kalp damar, diyabet ve gerilim hastalığı var ise anlayabiliyoruz. Kornea muayenesinde de yeni başlamış kolesterolü tespit edebiliyoruz” diye konuştu.

“SARI NOKTADA AŞIRI STRESE BAĞLI BİR SIVI BİRİKMESİ OLUR”

Gözde kör nokta dediğimiz bölgenin muayenesi esnasında beyin tümörünün de tanısının konabildiğini özetleyen Op. Dr. Nihat Tamer, sarı nokta hastalığı ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Sarı nokta diye tabir edilen bölgede aşırı strese bağlı bir sıvı birikmesi olur. Bu durum kişinin görmesini bozar. Bu durumu göz muayenesinde oldukça rahat saptayabiliyoruz. Yapılan bazı çalışmalarda bu tip depresif kişilerin yüzde 40’a yakınında rahatsızlığın görülmesinden derhal ilkin yüksek stres altında olduğu tespit edilmiştir.”

“TİROİD, ROMATİZMAL VE KAN HASTALIKLARI GÖZ MUAYENESİYLE ORTAYA ÇIKAR”

Migren hastalığının şikâyetlerinin gözle ilgili bulunduğunu belirten Tamer, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Migren hastaları göz polikliniğine, uçuşan cisimler, şimşek çakmaları, ışıltılar, zikzaklar, flaş ampul çakmaları, dalgalanmalar, kör noktalar, tünel görüntüsü, görme kayıpları benzer halde çeşitli geçici göz şikâyetlerinden sonrasında gözü de içine alan baş ağrıları şikayetleriyle gelirler. Genellikle mesele migren olduğundan muayene esnasında herhangi bir patolojik durum saptanmaz. Bu durumda nörolojik muayene ile önerilir.”

“VİTAMİN EKSİKLİĞİ İLK GÖZDE BELİRTİ VERİR”

Vitamin eksiklikleri ile tiroid, romatizmal ve kan hastalıkları benzer halde birçok sistem hastalıklarının ilk belirtilerinin ortaya çıkmış olduğu organın göz bulunduğunu söyleyen Nihat Tamer, “Özellikle graves hastalığı, gözün öne doğru fırlaması şeklinde olan tiroit hastalıklarının bir sebebi olarak karşımıza çıkıyor. Romatizma hastaları ise göz kuruluğu ve kızarıklık şikayetiyle gelirler. Rutin göz muayenesini asla aksatmamalıyız.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir