Üfürüm nedir? Ne zaman ciddiye alınır?


Bebeklik döneminde belli yaşa ve belli bir üfürüm şiddetine kadar masum olarak yorumlanan üfürümler, erişkin yaşta daha ciddi kalp hastalıklarının habercisi olabilir. Özellikle kapak daralmalarının yarattığı üfürümler ciddi hastalıklar olarak yorumlanmalıdır.

Doktoru tarafınca üfürüm duyulan tamamımız kesinlikle kardiyolojik muayeneden geçmelidir. Çekilen EKG ve Ekokardiyografi ile kapak hastalığının tanısı konulup ciddiyeti belirlenebilir. Özellikle ana atardamarlara kanı gönderen aort ve pulmoner kapak darlıkları ciddi durumlardır. Yakından izlenmesi gerekir. Sol kalpte yer edinen mitral kapak darlık ve yetmezlikleri de ciddi nefes darlığı ve ritim bozukluğu yaratabilir. Yakın takip kadar kafi kan sulandırıcı da kullanmakta fayda vardır.

Kalbin kulakçıklarında büyümeye yol açan mitral kapak darlığı ve sol kalbin büyümesi ve sertleşmesine yol açan aort darlığı en ciddi kapak sorunlarıdır. Kulakçıkların büyümesi atriyal fibrilasyon denilen ve kalbin içinde pıhtı oluşmasına niçin olabilir ritim bozukluğunu tetikleyebilir. Bu şekilde gelişen pıhtı kalbin içinden koparak başka organlara gidebilir ve bilhassa beyin dokusuna gidip inmeye niçin olabilir. Aynı şekilde aort darlığının yarattığı kalp sertliği ve büyümesi nefes darlığı, baş dönmesi ve bayılma ataklarına niçin olabilir. Aort kapağın üstünde gelişen küçük kireçlenmeler de koparak başla organ damarlarını tıkayabilir.

Sonuç olarak kapak hastalıkları ciddiye alınması ihtiyaç duyulan dirimsel hastalıklardır. Kendileri yada komplikasyonları yaşamı tehdit edebilir yada ciddi kalıcı hasarlar bırakabilir. Gerek çocuk gerek erişkin yaş grubunda kesinlikle muayene edilmesi ihtiyaç duyulan hastalıklardır.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir