Uzmanından mühim uyarı; parfüm kullanımı güneş alerjisini tetikliyor


Güneş ışınlarının yeryüzünde yaşamın temel kaynakları içinde olmasına karşın aşırı maruziyetin bazı sorunlara niçin olabileceğini özetleyen Dermatoloji Uzmanı Dr. Seher Küçükoğlu Cesur, “Güneş ışınlarına şuursuzca ve korunmasız olarak maruz kalmak bazı esenlik problemlerine niçin olabilir. Güneş ışınları UVA, UVB ve UVC olmak suretiyle 3 çeşittir. Farklı dalga boyları olan bu ışınlar değişik sorunlara niçin olur. UVA ve UVB atmosferden geçebilirken UVC geçemez. Bu ışınlardan UVA, derininin derin tabakalarına inerek hasar oluşturur ve deri yaşlanmasından mesuldür. UVB ışınları daha kısa dalga boylu olduğundan derinin yüzeysel tabasını etkisinde bırakır ve deride kızarıklık, şişme ve ağrıya niçin olur. Derin UVA ve UVB cilt kanserine niçin olmaktadır” diye konuştu.

“ALERJİNİN OLUŞMASI İÇİN GÜNEŞTE 1-2 DAKİKA KALMAK YETERLİ”

Güneş ışınlarına bağlı esenlik sorunlarının akut ya da kronik olarak ayrıldığını belirten Dr. Seher Küçükoğlu Cesur, “Akut dediğimiz etkisinde bırakır güneş ışığına maruziyetin derhal arkasından görülür. Bu akut etkisinde bırakır güneş yanığı ve güneş alerjisi olarak sayılabilir. Güneş ışınlarına bağlı kronik etkisinde bırakır ise seneler içinde şuursuzca güneş ışığına maruz kalmak sonucu görülür. Bunlar da deride lekeler, deri kanserleri ve yaşlanma belirtilerinin artması olarak sayılabilir. Güneşin akut etkilerinden olan güneş alerjisi ile güneş yanığını birbirinden ayırmak gerekir. Güneş yanığı, güneş ışınlarına korunmasız olarak uzun süre maruz kalınması sonucu güneş gören bölgelerde ortaya çıkan bir durumdur ve deride kızarıklık, şişme, su toplaması, yanma ve ağrı benzer halde emarelere niçin olur. Ancak güneş alerjisinin oluşması için güneş altında 1-2 dakika bile kalmak kafi olmaktadır. Hatta güneş alerjisi olanlarda saniyeler içinde kaşıntı, şişlik, yanma, batma benzer halde emareler ortaya çıkar. Güneş ürtikeri olarak malum güneş alerjisi, ciltte kaşıntılı kızarık ve kabarıkla seyreden kurdeşen benzeri tabloya niçin olur” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

“PARFÜM KULLANIMI GÜNEŞ ALERJİSİNİ TETİKLEYEBİLİYOR”

Her yaşta ortaya çıkabilen güneş alerjisinin hanımlarda erkeklere nazaran daha oldukça görüldüğünü söyleyen Dermatolog Dr. Seher Küçükoğlu Cesur, “Ancak bazı durumlarda oluşma riski yüksektir. Bunlar ailesel yatkınlık, bazı romatizmal hastalıklar, güneş alerjisini tetikleyecek parfüm, dezenfektan ya da değişik kimyasalların devamlı kullanılması ve alerjiyi tetikleyecek bazı ilaçların kullanılması olarak sıralanabilir” dedi. Güneş alerjisinin tanı ve tedavisinde klinik öykünün alınmasından sonrasında teşhisin doğrulanması için fototest yapılması icap ettiğini belirten Uzm. Dr. Cesur, “Bu kontrol değişik dalga boylarındaki bir güneş lambasından gelen UV ışınına cildin iyi mi tepki verdiğini ölçmekte. Güneş alerjisinin tespiti yapıldıktan sonrasında kullanılan ilaçlar ve kozmetik ürünlerin araştırılması yapılır ve romatizmal hastalıklar için bazı kan testleri istenir. Tedavide kaşıntı ve ağrı şikâyetini azaltacak kremler ve ağızdan ilaçlar verilir. Alerjinin tekrardan oluşmaması için UVA/UVB ışınlarına karşı koruma elde eden losyonlar kullanılmalıdır” açıklamasında bulunmuş oldu.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir