Yeni dönem öncesi uzmanından ailelere uyarı


Pandemi sürecinin başlamasıyla averaj dört yüz milyon ilköğretim öğrencisinin karşı karşıya eğitim sürecinin kesintiye uğradığını özetleyen Dr. Lütfullah Çelikten, “Eğitim sürecinin kesintiye uğramasıyla öğrenme kayıpları ortaya çıktı. Milli Eğitim Bakanlığı öğrenme kayıplarını en aza indirebilmek için hızlıca uzaktan eğitime geçiş sağlamış oldu.

Pandemi sürecinde ortaya çıkan öğrenme kayıpları bununla beraber korku, kaygı ve stresi de ortaya çıkardı. Yapılan çalışmalara nazaran bu zamanda evlatların uzaktan eğitimi verimli bir halde geçirdiyse 3-4 ay, uzaktan eğitimi verimsiz geçirdiyse 1-1,5 yıla kadar uzanan öğrenme kaybı yaşamış olabileceği tahmin ediliyor” ifadelerini kullandı.

“VELİLER OLUMSUZLUKLARI ÇOCUKLARA YANSITMAMALI”

Velilere düşen görevler bulunduğunun altını çizen Dr. Çelikten, “Aileler etkili yazışma ve gözlem yolarını deneyerek çocuklarını en iyi şekilde yönlendirebilir. Planlı bir halde ilerlemek gerekiyor. Alışkanlıkları değişiklik yapmak daima zor olsa gerek. Çocuklar pandemi sürecinde yeni alışkanlıklar edindi. Çocukların odasında küçük değişimler yapmak gerekebilir. Ev içinde okulun başlayacağını hatırlatacak çeşitli emekler yapılmalı. Okul alışverişi yapılabilir.

Çocuğa ilişik bazı eşyaların sınıfa götürülmesini sağlayarak uyum sürecine destek verebiliriz. Velilerde de bir kaygı durumu söz mevzusu. Ebeveynlerin bu kaygılarını gidermeleri gerekir. Veliler hiçbir şekilde kaygılarını çocuklarına yansıtmamalılar. Milli Eğitim Bakanlığı’nın yayınladığı uyum rehberlerini inceleyerek yada okul yönetimi ile yazışma halinde olarak kaygılarını giderebilirler. Çocuklar ebeveynlerin duygu durumundan oldukça kolay etkilenebilirler. Çocuklarla kesinlikle konuşmalıyız” diye konuştu.

“ÇOCUKLARI AKADEMİK VE SOSYAL OLARAK DESTEKLEMELİYİZ”

Okuldaki yeni kuralların küçüklere iyi bir halde anlatılması icap ettiğini belirten Çelikten sözlerine şu şekilde devam etti:

“Okulda alınan önlemler, hijyen kuralları ve maske takma mevzusunda çocuklar uyarılmalıdır. Maske takarak oynamak evlatları zorlayabilir. Maske mevzusunda küçüklere güven verici ve rahatlatıcı konuşmalar yapmalıyız. Çocukların öğrenme kayıplarının neler bulunduğunu öğrenmek, öğretmen kadar ebeveynin de görevi. Veliler çocuklarını gözlemlemeli ve var ise kaygılarını gidermelidirler. Çocuklar, bilimsel niteliği olan anlamda desteklenmeli, ev içinde evlatların bilimsel niteliği olan ve toplumsal gelişimlerini destekleyici emekler yürütülmeli.”

“HEM KENDİ ÇOCUKLARIMIZI HEM DE GELECEĞİMİZİ KURTARMIŞ OLURUZ”

Aileye düşen sorumlulukların yanında topluma da ciddi görevler düşüğünü ifade eden Lütfullah Çelikten sözlerini şu şekilde tamamladı:

“Her çocuk her insanoğlunun çocuğudur bilincinde olmalıyız. Her bir çocuğun eğitimini önemseyerek karşı karşıya eğitimin devamlılığını sağlamak için toplumsal seferberlik duyuru etmemiz gerekiyor. Öğrenme kayıplarının aza indirgenmesinde mesuliyet ebeveynlere düşmüş olduğu kadar topluma da düşüyor. Aksi takdirde öğrenme kayıplarının ilerleyen yıllarda ortaya çıkaracağı başta ekonomik olmak suretiyle çeşitli problemlerle karşı karşıya kalabiliriz. Çocukların eğitim süreçlerinin aksamaması için çeşitli çalışmalarla destek verirsek, hem kendi çocuklarımızı hem de geleceğimizi kurtarmış oluruz.”Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir