Yüksek gerilim cinsel yaşamı etkisinde bırakır mi?


Yüksek tansiyonun damar düşmanlarının başlangıcında geldiğini söyleyen Hattat, “Tansiyon yükseldiğinde zaman içinde kan damarlarının duvarı zedeleniyor. Yıllar içinde damar duvarları kalınlaşıp daralıyor. Damar hasarı sebebiyle tüm vücutta kan akışı azalıyor. Peniste de sertleşmenin meydana gelmesi için ihtiyaç duyulan kan akımı düşüyor.

Böylece sertleşmeyi elde etmek ve sürdürmek güçleşiyor. Bazen sertleşme problemi altta yatan bir yüksek tansiyonunun ilk habercisi de olabiliyor. Hatta kliniğe cinsel fonksiyon problemi ile başvurup, yüksek tansiyonu bulunduğunu bizlerden öğrenen hastalarımız var. Bu nedenle sertleşme sorununda damarsal riskleri ortaya çıkarmak lüzumlu” açıklamasında bulunmuş oldu.

Testesteron eksikliği gelişebiliyor

Yüksek tansiyonda kullanılan bazı ilaçların sertleşme problemi yaratabildiğini ve hormon seviyesini bozabildiğini ifade eden Hattat, “Örneğin bazı idrar söktürücüler idrardan çinko atımını arttırıyor. Çinko testosteron hormonunun yapımında kullanıldığından bu ilaçların kullanımında bir süre sonrasında testosteron eksikliği gelişebiliyor.

Yine beta bloker grubu ilaçların bir oldukça (bazı istisnalar hariç) sertleşme sorununa yol açabiliyor. ACE inhibitörleri ve kalsiyum kanal bloker grubu ilaçların ise cinsel fonksiyon üstünde nispeten daha azca negatif tesiri var” ifadelerini kullandı.

Kullanılan ilaçlar sonrasında cinsel yaşamda meydana gelen değişikliklerin uzman bir hekimle paylaşılması icap ettiğini belirten Hattat, “Yeni başlanan bir gerilim ilacı sonrasında sertleşme fonksiyonda yada cinsel istekte bir azalma olduysa, durumu kesinlikle hekime bildirmek gerekiyor. Her zaman İlacınızı kendi kendinize bırakmayın diyoruz. Yüksek gerilim probleminin tedavi edilmemesi de cinsel fonksiyonlarınızı zedeliyor.

Hekim gerektiğinde ilacın tipini, dozunu yada kullanım şeklini değiştirerek yan tesirleri hafifletmeye çalışacaktır. Eğer tansiyonu denetim altına almak için ilacınızın değiştirilmemesi gerekiyorsa, o zaman cinsel fonksiyonları destekleyecek ek bir tedavi almak yararlı olacaktır. Cinsel hayatınızda ilaçlara bağlı gelişen sorunları “cinsel hayatım bitti” şeklinde algılamamak gerekir. Mutlaka bir uzmana başvurun” dedi.

Yüksek gerilim ve sertleşme sorununu şiddetlendiren ortak riskler

Yüksek gerilim ve sertleşme sorununu şiddetlendiren ortak risklerden de bahseden Hattat risk grubunu şu şekilde sıraladı: 55 yaşın üstünde olmak. Yüksek fena kolesterol seviyeleri- Total kolesterol 240 mg/dl yada LDL (fena) kolesterol 160 mg/dL üstünde olması, düşük iyi kolesterol seviyeleri- HDL (iyi) kolesterol erkeklerde 40 mg/dL, hanımlarda 45 mg/dl altında olması, birinci aşama akrabalarınızda 50 yaşından ilkin kalp hastalığı teşhis edilmesi, aşırı kilo-aşırı kiloluluk,hareketsiz bir yaşam, sigara, organ hasarı (sözgelişi kalp büyümesi, damarda plak oluşumu yada böbrek hastalığı), diyabet, kalp-damar sorunları, böbrek hastalığı, uç damar problemleri benzer halde öteki esenlik sorunları.

Seks tansiyonu arttırır mı?

Seksin tansiyonu hafifçe-orta şiddetli bir egzersiz kadar arttırdığını ifade eden Hattat, “Sistolik (büyük) tansiyonu 120 mmHg’den averaj 150-180 mmHg’ye kadar çıkartabiliyor. Ancak daha azca efor gerektiren aktivitelerde gerilim bu kadar yükselmiyor. Dolayısıyla eğer 15-20 dakika bir mesele yaşamadan yürüyüş yapabiliyorsanız seksten kaçınmanıza gerek yok. Tansiyonunuzu düşürecek yaşam seçimi değişimleri, gerekiyorsa gerilim ilaçlarının kullanımı ile yüksek tansiyonu denetim altına alırsanız cinsellik yapabilirsiniz” açıklamasında bulunmuş oldu.

Sertleşme ilaçlarının reçetesiz kullanımına da dikkat çeken Hattat, Sertleşme sorununda gördüğümüz en büyük yanlış, her insanoğlunun reçetesiz bir halde sertleşme ilaçlarını kullanımı. Ancak bilmelisiniz ki bu ilaçların denetim edilemeyen yüksek gerilim sorununda verilmesi önerilmiyor. Tansiyon yalnız denetim altında ve sağlıklı sınırlara indiyse, sertleşme ilaçları kullanılabiliyor.

Yüksek tansiyonda bu ilaçların kullanım şeklinde değişim yapmak da gerekebiliyor. Hastanın esenlik durumu, geçirdiği hastalıklar-ameliyatlar, kullandığı öteki ilaçlar göz önünde bulunduruluyor. Nitrat türü başka bir ilaç alıyorsanız sertleşme ilacı almamalısınız. Dolayısıyla bu ilaçları kendi kendinize kullanmamanızı tavsiye ederim. Size uygun en doğru tedaviyi hekiminizle seçebilirsiniz” ifadelerini kullandı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir