EURO 2020 izlenme rekoru kırdı


UEFA’dan meydana getirilen açıklamada, küresel ölçekte devam eden pandeminin gölgesi altında kalmasına karşın EURO 2020’yi dijital ortamlardan takip eden izleyici sayısında üstün dereceli düzeyde artış yaşandığı açıklandı.

Buna nazaran, 229 bölgede 137 kanal tarafınca canlı gösterilen turnuva, 5,23 milyar izlenme sayısıyla maksimum takip edilen Avrupa Şampiyonası rekorunu kırdı. EURO 2020, toplumsal medyada ise 7,5 milyar kez görüntülenerek bu alanda da önceki turnuvaları geride bıraktı. 

İtalya ile İngiltere içinde oynanan final maçı ise 328 milyon izleyici tarafınca izlenerek 2016’da düzenlenen önceki turnuvanın rekorunu egale etti. Söz mevzusu karşı karşıya gelme, İngiltere’de son 24 yıl, İtalya’da 2012 yılından sonrasında maksimum izlenen tv programı unvanını da elde etti.

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan UEFA Pazarlama Direktörü Guy-Laurent Epstein, “Bu olağanüstü tv seyircisi sayıları, turnuvaya yalnız Avrupa’nın değil, tüm dünyanın ilgi duyduğunu gösterdi. Özellikle, Kuzey ABD ve Asya vatanlarında turnuvayı takip eden izleyici sayısında mühim derecede artış yaşandı. Turnuvadaki her bir maçı izleyen izleyici averajı 100 milyonu aştı. Çin’de önceki turnuvaya oranla izleyici sayısında yüzde 43 artış yaşandı.” ifadelerini kullandı.  Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir