Fatih Terim istediği futbolcuyu deklare etti


Tecrübeli teknik adam, UEFA Avrupa Ligi play-off turu rövanşında Danimarka temsilcisi Randers’i 2-1 yenerek gruplara kaldıkları maçın peşinden düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunmuş oldu.

Maçın 10. dakikasında gol yediklerini aktaran Terim, “Kalemize daha ilkin top gelmemişti. Bu sürede de 2 pozisyon bulduk. İlk yarıda iyi oynadık. Rakibi yaslayan, gol pozisyonu kabul eden bir takımdık fakat sette birazcık zorlandık. Özellikle üçüncü bölgede oldukça ve gereksiz top kayıpları yaptık. Beklerimizi de dibe itemedik. Oyun planımızda onların kenarda değil önde top alması vardı. Oyunun hakimi Galatasaray’dı. Direkten dönen, boş kaleye atamadığımız, kaçırdığımız pozisyonlar oldu.” dedi.

İkinci yarının başlangıcında Kerem Aktürkoğlu’nun yerine Barış Alper Yılmaz’ı oyuna aldığını hatırlatan Terim, şu ifadeleri kullandı:

“Barış, çizgiyi iyi kullanan, bilhassa bire bir oyunlarda rakibin herhangi bir müdahalesiyle savrulmayan bir oyuncu. Barış bizi öne çıkardı. Diğer arkadaşlarımız da hem seti hem de ters topu iyi oynadılar. İki bekimizi daha oldukça oyuna soktuk. Sonunda golü bulduk. Bulur bulmaz derhal goller kaçırdık. Sonrasında enteresan bir halde gol bulduk. Daha iyi ve kaliteli bir takımız fakat karşımızda oldukça koşan, savaşım eden ve her an her şeyi yapabilecek bir ekip vardı. İkinci golden sonrasında gol pozisyonlarından yararlanamadık. Sonuç itibarıyla akıllarda ikinci yarıda görkemli bir oyun, bayağı fazla gol pozisyonu, Galatasaray’ın turu geçmesi ve zevkli bir futbol kaldı.”

“Halil Dervişoğlu’nu ilk günden beri istiyoruz”

Fatih Terim, geçen sürem kiralık olarak takımda yer edinen Halil Dervişoğlu’nu istediklerini söylemiş oldu. Transferle ilgili her insanoğlunun görkemli çalıştığını aktaran Terim, “Halil’i ilk günden beri istiyoruz. Herkesin beklentisi olduğu benzer halde benim de beklentilerim var. Gedson’u vermeyeceklerini söylediler fakat futbolda bir dakika sonrasında nasıl biteceği belli olmaz. Sonuna kadar bekleyeceğiz. Başka oyuncularla da ilişkideyiz. Tarihi kararlar verecek günler geliyor. Onu da vereceğiz fakat bilsinler ki hem ekonomik olarak hem de bugünü ve bir sonrasını düşünerek en doğrusunu hayata geçirmeye çalışıyoruz.”

– Marcao’nun durumu

Fatih Terim, Kerem Aktürkoğlu’na sertlik uyguladığı için kadro dışı bırakılan Marcao’nun takımda kalıp kalmayacağıyla ilgili şu an için bir şey söylemenin yanlış bulunduğunu söylemiş oldu.

Marcao’nun geleceğiyle ilgili sual üzerine Terim, Avrupa’da aktarma sezonunun bitmesine 5 gün kaldığını belirterek “Kulübümüzün ve bizim verdiğimiz karar devam ediyor. Beş gün oldukça uzun zaman. Şimdiden bir şey söylemek yanlış olur.” şeklinde görüş belirtti.

“Barış Alper’in daha alacağı oldukça yol ve öğreneceği oldukça şey var”

Sarı-kırmızılı takımın teknik direktörü, genç oyuncu Barış Alper Yılmaz’ın performansından mutlu bulunduğunu dile getirdi.

Kerem Aktürkoğlu’nun yerine giren ve etkili bir performans sergileyen Barış Alper Yılmaz’ın forma rekabetinin kendisini zorlayıp zorlamayacağının sorulması üzerine Terim, şu şekilde devam etti:

“Keşke her mevki beni bu şekilde zorlasa. Gençlerimizi birer birer kazanmak mühim. Bazen oynatmadığımızda niçin oynatmadığımız için hayıflananlar oluyor fakat onları ne zaman, nerede, iyi mi, hangi maçta oynatacağınız mühim. Çabuk kırılabilirler, üzülebilirler ve kaybolabilirler. Kazanmanız zor oluyor fakat kaybetmeniz oldukça kolaydır. Sabrı bizlere göstersinler. Onları yavaş yavaş ortaya çıkaracağız. Barış, enteresan bir başlangıç yapmış oldu. Keçiörengücü’den sonrasında ilk resmi maçı PSV oldu. Oradan gelip PSV müsabakasını oynamak kolay değil. Daha alacağı oldukça yol ve öğreneceği oldukça şey var. Güzel meziyetlerini tavana, olmayanlarını iğne seviyesine çıkarmaya çalışıyoruz. Performansından mutluyum. Kerem de bayağı fazla yoruldu. Keşke biri çıkıp diğeri girdiğinde oyunu değiştirenler olsa da biz zorlansak. Seviyeli rekabet bizi daha yukarı çeker. Bravo gençlere.”

“Yaş almış gençler de var.” diyen Terim, “Luyindama ve Alpaslan Öztürk iyi oynadı. Alpaslan’ın ilk goldeki zamanlamayı ayarlayamaması haricinde oyunun en iyilerinden biriydi. Sahanın en iyilerinden biri Feghouli, Diagne ve Van Aanholt’tu. Babel, sahada kalmış olduğu sürece iyi oynadı. Bu arkadaşlarımızın da hakkını vermemiz lazım. Bir takımız.” şeklinde konuştu.

 

– “Kaçıncı 10 numarayı alacağız?”

 

Maçtan ilkin yapmış olduğu basın toplantısında 10 numara ile ilgili açıklamasının yanlış anlaşıldığını dile getiren Terim, “Ben bir 10 numara alacağımızı söylemedim. Ta Rangers’e kadar gitmiş. Takım içinde bir olasılık bir sürpriz yapabilirim. Yoksa kaçıncı 10 numarayı alacağız? 10 numaradan beklenti oldukça büyük oluyor. Oyuncu, bu beklentiyi karşılamadığı anda büyük tepkiler oluyor. Belhanda’yı unutmayalım. Bu çocuklar oldukça genç. Belhanda kaldırabilir fakat bu oldukça genç oyuncular kaldıramaz. Bu tehlikeyi sezdim. Bu sürem için 10 numarayı kaldırdığımı söyledim. Başka numaralı oyuncu alabiliriz fakat 10 numara almayacağız.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

 

– Diagne ve Mustafa Muhammed yorumu

Galatasaray Teknik Direktörü Terim, Mbaye Diagne’den memnun olduklarını, Mustafa Muhammed’in ise kendisini toparlayacağına inandığını söylemiş oldu. İki santrforu hakkında görüşlerini aktaran tecrübeli teknik adam, şunları kaydetti:

“Diagne bizimle şampiyonluk yaşayan bir oyuncu. Futbolda bugün birlikte olduğunuzla yarın olmayabilirsiniz. Bugün olmak istemediğinizle yarın devam edebilirsiniz. O yüzden futbol dinamik bir oyun. Şu anda Diagne’den memnunuz. Kendisi de burada olmaktan memnun. Ancak aktarma sezonunun bitmesine daha zaman var. Hem Diagne hem de Mustafa üstünde durduğumuz iki oyuncu. Mustafa oldukça iyi bir giriş yapmış oldu. Sonra küçük bir sakatlık yaşadı ve durağan geçiş yapmış oldu. Kendisi bizim kıymetlimiz. İyi bir Mustafa’yı göreceğimizi umut ediyorum. Ondan sonrasında da ocak ayında karar vereceğiz. Düzeleceğine ve iyi şeyler yapacağına inanıyorum.”Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir