Fatih Terim’den Morutan sözleri – Futbol Haberleri


Tecrübeli teknik adam, Süper Lig’in 2. haftasında Mustafa Kemal Atatürk Olimpiyat Stadı’nda oynanan ve 2-1 kazandıkları Atakaş Hatayspor müsabakasının peşinden düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunmuş oldu.

Galatasaray’ın genç oyuncuları aktarma etme mevzusunda güvenilir bulunduğunu özetleyen Terim, “Genç, seyrettiğimiz, yetenekli oyuncuları aktarma ediyoruz. Bu planımızdan vazgeçmiş değiliz. 8 Eylül’e kadar aktarma devam ediyor. Bazı oyuncularımızla görüşüyoruz, bazı oyuncularımıza talep var. Bazı oyuncularımızla sonlandıracağız. Yaptığımız plan içinde bazı bonservisler yüksek benzer halde görünebilir fakat bilhassa oyuncu maaşların azca olduğu bir prensiple devam ediyoruz. Başkanımız bizzat kendisi ilgileniyor. Morutan da beğendiğim bir oyuncu. Ufak tefek şeyler kaldı. Her an sonlanabilir. Yetenekli bir genci daha kadromuza katmak istiyoruz.” diye konuştu.

Kariyeri süresince gençlere güvendiğini dile getiren Fatih Terim, “Türk futboluna birçok genç kardeşimizi armağan ettiğim, dokunduğum, yardım ettiğim yada vesile olduğum söylenebilir. Onları büyük oyuncu olarak görmek insanı mutlu ediyor. Gençlere oldukça güveniyorum. Hayatım süresince güvendim. Yardımcılarım da genç. Ben de gençken oynadım. Ancak bu, yaş almış yada tecrübeli dediğimiz doğru ve iyi profesyonellerin bizle olmayacağı anlamına gelmesin. Ne hepsi oldukça tecrübeli ne de hepsi genç olur. Şimdi bu karışımın fazlası genç olacak.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Yeni transferlerden Barış Alper Yılmaz’ın performansını yorumlayan Terim, “Çok kısa süre girmesine karşın Barış’ın birkaç hareketi beni oldukça mutlu etti. Daha oldukça şans alacaklar. Çarşamba-pazar oynuyoruz, binlerce kilometre gidiyoruz. Bu asla kolay değil. Bu yorgunluklarda paylaşımlar oldukça mühim. O gençlere öğretmek istediğimiz şeyler, Galatasaray formasının ve kulübünün ne anlama geldiği. Bunun farkına varıp bu formayı o duygularla taşımasını sağlamak istiyoruz. Ayrıca fizik, taktik anlayışını geliştirmek. Herkesin geldiği noktadan ileride olduğu bir gerçek. Onları başarıya ulaşmış görmekten, oldukça emek vererek formayı almalarından oldukça mutlu oluyorum. Hatta formayı aldıktan sonrasında hafifçe kaprislerinden, büyük oyuncu havasını takınmalarından hoşlanıyorum. Kendine güvenen ve dik adamlardan bizlere daha oldukça lazım. Galatasaray, her oyuncunun ederini vermekten çekinmez.” şeklinde görüş belirtti.

“Oğulcan’ın oynamamasından üzüntü duyuyorum”

Sarı-kırmızılı takımın teknik direktörü, Çaykur Rizespor ile sözleşme feshindeki mesele sebebiyle lisansı çıkarılamayan Oğulcan Çağlayan’ın oynayamamasına oldukça üzüldüğünü söylemiş oldu.

Oğulcan’ın değişik kategorilerde ulusal ekip forması giydiğini hatırlatan Terim, şunları kaydetti:

“Kendi aramızda halledebileceğimizi söylemiştim. Halletme noktasında iki tarafın da profesyonelleri Florya’da müthiş bir çabalama gerçekleştirmiş oldu. Sonrasında 3 aşağı 5 yukarı oyuncular ve rakamlarda anlaşıldı. Ondan sonrasında Federasyon, Rizespor ve Galatasaray ile ilgili bazı mevzular gelişti. Ben bu konuların uzağında kalmak isterim fakat vakaya başka bir pencereden bakmak isterim. Bu mevzu bir halde camialar içinde halledilir, halledilmelidir. Çeşitli kategorilerde ulusal takımlarda Türkiye’ye hizmet etmiş bir Oğulcan var. Daha da hizmet edecek. Biz de faydalanamıyoruz. Onun da bu konulardan dolayı sıkıntılı olduğu bir ortam yaşıyoruz. İşin başka boyutlarında olmak istemiyorum. Gönlüm Oğulcan’ın bir an evvel oynayabilmesinden yana. Oğulcan’ın oynamamasından üzüntü duyuyorum.”

“Marcao’ya mümkün olan en yüksek cezayı verdiler”

Terim, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulunun (PFDK) Giresunspor maçında kendi ekip arkadaşı Kerem Aktürkoğlu’na sertlik tatbik eden Marcao’ya 8 maç ceza vermesine şaşırmadığını söylemiş oldu.

Marcao’nun sevkine verilecek alt sınır cezanın 5, üst sınır cezanın ise 10 maç bulunduğunu aktaran Terim, “Sekiz maç cezayı kestirmek oldukça kolay. Kopyacılardır onlar. Marcao’nun hareketi yanlış olabilir fakat mümkün olan en yüksek cezayı verdiler. Galatasaray Kulübü olarak buna da biz itiraz edecek değiliz. Tasvip etmediğimiz bir şeyi savunacak değiliz fakat oyuncu bizim oyuncumuz. Ona haiz çıkmak da bizim görevimiz. Kızmak ve gereğini yapmak ne kadar görevimizse ötekini yapmak da bizlere yakışan. Hoş bir şey değildi fakat o da hatasını anlamış oldu. Ben azca bir ceza beklemiyordum. Ben gittiğim zaman daha önceleri birileri kaç maç yiyeceğimi söylüyor. Kulübümüzün kurullarla ilgili fikirleri oldukça açık. Marcao’ya 2-3 maç ceza verilmesini beklemiyordum. Mümkün olsa daha da çıkarırlardı.” ifadelerini kullandı.

“Hakemin görevi oyunun devamını sağlamak ve güzelleştirmektir”

Fatih Terim, hakemlerin futbolcuların zaman geçirmeye yönelik hareketlerine izin vermemesi icap ettiğini söylemiş oldu.

Terim, Atakaş Hataysporlu futbolcuların maçın genelinde zaman geçirmeye yönelik hareketlerde bulunduğunun söylenmesi üzerine, “Bunu engellemesi ihtiyaç duyulan hakemlerdir. ‘Vakit geçirmesi bir şey değiştirmez. Ben vakti sonunda eklerim.’ demek futbol adına doğru bir yaklaşım değildir. Çünkü oyunun bir momentumu vardır. Onu kaçırdıktan sonrasında istediğiniz kadar ilave edin. Oyun oyunluktan çıkar. Hakemin görevi oyunun devamını sağlamak ve güzelleştirmektir. İlk yarıda sahaya 4 kez doktor girdi. Sadece bunlar 5 dakika 58 saniye. Dört dakika uzatıldı. Rakip istediği benzer halde oynar fakat buna müsaade etmeyecek olan hakemlerimiz.” diye konuştu.

Maçta penaltılarının verilmediğini korumak için çaba sarfeden Terim, şu şekilde devam etti:

“İlk yarıda kornerde Nelsson ile olanı anlatmaya gerek yok. İkinci yarı enteresan pozisyon var. Diagne kaleciye faul yapmadı. Yapsa bile yargıcı erken düdük çaldı. Ya gol olursa. Kaleci kendi oyuncusuyla çarpıştı. Diagne faul bile yapsa yargıcı beklemeliydi. Video Yardımcı Hakemlerin (VAR) etken hakemlerden olmasından yana değilim. Bir hafta sonrasında maç yönetim edecek. Geçen hafta Babel’in ayağına basılan pozisyonda taraflı yansız tamamımız penaltı diyor. Oradaki VAR kardeşimiz bu hafta Alanya’da aynı pozisyona sarı kart gösterdi. Allah’tan VAR uyardı ve gidip kırmızı kart gösterdi. Onların 1 hafta sonrasında bu şekilde şeylere maruz kalmasının doğru olmadığını düşünüyorum. Çelişkiler yumağı var. Orta yargıcı buna odaklanmalı, VAR hakemi de o uzmanlık alanına odaklanmalı.”

“Başkanımız ve yöneticilerimiz bizi koruyacaktır”

Fatih Terim, “Dış etkenlerin ligde etkili olacağını düşünüyor musunuz? Sadece saha içindeki mücadelenizin başarıyı getireceğine inanıyor musunuz?” şeklindeki sual üzerine, “Biz sahada iyi oynar ve savaşım edersek ne olursa olsun Başkanımız ve yöneticilerimiz bizi koruyacaktır, Galatasaray’ın hakkını arayacaktır. Biz teknik adamlara düşen sahanın içinde kalmak. Haksızlığı onlar ifade ediyorlar ve ‘Galatasaray’ın hakkını asla kimseye yedirmeyiz.’ diyorlar.” diye konuştu.

Terim, TFF’nin yabancı oyuncu kuralıyla ilgili yapmış olduğu açıklamaların kendisini doyum etmediğini, son yıllarda ligin yükselen kalitesi, ihraç edilen oyuncuların göz ardı edilmemesi icap ettiğini söylemiş oldu. Yabancı kuralıyla ilgili söyleyecek oldukça sözü bulunduğunu belirten Terim, “Söyleyecek oldukça söz var da sezona iyi başladık. Zaten ne dediğimize bakılıyor. Birkaç hafta sevk edilmeden yönetim edelim.” diyerek sözlerini tamamladı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir