La Liga Başkanı Javier Tebas’tan futbol sistemine eleştiri


Tebas, aralarında Anadolu Ajansının da olduğu dünya medyasının bazı temsilcilerine video konuşma yöntemiyle basın toplantısı düzenledi.

Dünya futbolunda mevcut sistemin büyük kulüplerin hep daha oldukça kazanması üzerine kurulu bulunduğunu ve bunun değiştirilmesi için sonuna kadar savaşım edeceklerini belirten Tebas, FIFA’nın Dünya Kupası’nı iki yılda bir yapma düşüncesini, Avrupa Süper Ligi girişimini ve UEFA Finansal Fair Play kurallarını eleştirdi.

Tebas, “Futbolu, gelirinin büyük çoğunluğu yalnız büyük kulüplere giden ve bunu paylaşan büyük futbolcular için mi yapmak istiyoruz? 8 Ferrari yerine 10 Ferrari almaları için mi çalışacağız? Yoksa mevcut sistemi koruyarak, her insanoğlunun kazanmasını sağlayacak bir sistemi mi geliştirmek istiyoruz? Futbolda mesele seçkin değil etik. seçkin futbol bir hatadır. Daha küresel bakmak lazım. Format değişikliği çözüm değil.” dedi.

“Futbolda o şekilde bir sistem var ki zenginden alıp fakire veren değil, fakirden çalıp zengine veren bir Robin Hood benzer halde.” diyen Tebas, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Her şey format değişince düzelecek benzer halde bir ortam yaratılıyor. Başım ağrıyor format değiştirelim, ayağım ağrıyor her iki yılda bir Dünya Kupası yapalım. Hayır, hayır, bu şekilde olmaz. Çözüm başka yerlerde. İlk olarak federasyonlardaki yolsuzluk sorununu çözmek lazım. Futbolun düşük ve orta seviyede olduğu ülkelere daha oldukça yardım yapmak gerekir. Çağımıza uygun dijitalleşmeye geçmek lazım. yalnız futbolcuların yüzde 10’unun katılmış olduğu turnuvalar organize etmeye çalışmamalıyız, bu olmaz. Dışarıda duracak yüzde 90 oranındaki futbolcular, onların aileleri, kulüpler ne olacak?”

“Çözüm iyi yönetim ve yolsuzlukla savaşım”

Pandemiyle birlikte finansman açısından sıkıntılı bir döneme giren futbolda çözümün, iyi yönetim süreci ve yolsuzlukla mücadeleden geçtiğini vurgulayan LaLiga Başkanı, “Don Kişot’luk yapmıyoruz. Bizim benzer halde düşünen bayağı fazla lig ve kurum var. Ne derlerse desinler doğru bildiğimizi söyleyip, kamuya açık ve saydam bir halde sonuna kadar savaşım edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Dünya Kupası’nın iki yılda bir yapılması önerisini “Tam bir çılgınlık, hata. Bu futbolu her anlamda ve her yerde parçalamak anlama gelir. Futbolseverlerin çoğunluğu da 4 yılda bir Dünya Kupası istiyor.” sözleriyle eleştiren Tebas, “Dünya futbolu büyük kulüpler için yönetiliyor fakat bu yolda gitmemeliyiz.” şeklinde konuştu.

Tebas ek olarak, mevcut durumda Real Madrid, Barcelona ve Juventus’un katılımının olduğu Avrupa Süper Ligi girişimini “Üçlü lig” olarak tanımlayarak, “azca parası olanın azca hakkı var diye bir şey yok. Futbola yalnız büyük kulüpler karar veremez. Kolektif hareket etmek gerekir.” açıklamasında bulunmuş oldu.

öteki taraftan UEFA’ya daha sıkı bir finansman politikası ve daha kapsamlı bir denetim çağrısında bulunan Tebas, finansman kurallarını çiğnemekle suçlamış olduğu Paris Saint Germain (PSG) Kulübü ile içinde yaşanmış olan sözlü polemiklere de değindi.

Twitter’da PSG’yi eleştiren açıklamalarının peşinden Fransız Kulübünün sportif direktörü Leonardo Nascimento de Araujo’nun sert karşılığına mektupla yanıt verdiklerini aktaran Tebas, “Biz şimdilik kamuoyuyla paylaşmadığımız bir mektubu PSG’ye yolladık fakat derhal derhal yanıt alamadık. Onları Madrid’e çağrı ettik ve suçlamalarımızda hangi finansman kurallarını, nerede çiğnediklerini kendilerine burada anlatmak istediğimizi söyledik. oldukça kolay bir davetti. yanıt gelmedi.” diye konuştu.

Messi’nin PSG’ye gidişi

Arjantinli yıldız Lionel Messi’nin Barcelona’dan PSG’ye transferinin ekonomik sebeplerden kaynaklanmadığını korumak için çaba sarfeden Tebas, yaz süresince Messi ile anlaşmak suretiyle olduklarını söyleyen Katalan kulübünün başkanı Joan Laporta’nın, son anda antak kalma sağlanamayınca LaLiga’yı suçlayan söylemlerde bulunduğunu ve bunun gerçekleri yansıtmadığını kaydetti.

Tebas, Messi’nin gitmesiyle LaLiga’nın ne tür bir kayba uğradığıyla ilgili soruya, şu cevabı verdi:

“Cristiano Ronaldo’nun da Lionel Messi’nin de bigün LaLiga’dan gideceğini biliyorduk. Bununla ilgili hazırlık yapmıştık. internasyonal yayınlanma haklarıyla ilgili 4 senelik sözleşmemiz var. Messi gitti diye LaLiga’nın internasyonal yayınlanma sözleşmeleriyle bağlantılı tek bir telefon bile almadık. Messi’nin gidişinden dolayı Barcelona mesele yaşayabilir fakat LaLiga gelirlerinde oldukça azca düşüş yaşar, ya da asla yaşamaz. İspanyol liginde oldukça mühim futbolcular var. Benzema, Avrupa liglerinin gol kralı. Luis Suarez mühim. Ansu Fati sakatlıktan dönünce gene öne çıkacaktır. oldukça sayıda genç ve yetenekli oyuncu var.”Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir