Rıza Çalımbay: 4 büyüklere bu şekilde penaltı versinler göreyim


Sivasspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay güzel bir mücadelenin bulunduğunu belirterek, “İki ekip da kazanmak için ne gerekiyorsa her şeyi yapmış oldu. Mağlup olduk, üzgünüz. Puan ve puanlar için geldik. Öyle de oyun oynadık. Oyunu çirkinleştirecek işlerle uğraşmadık.” dedi.

Çalımbay, aleyhlerine verilen penaltı sonucuna tepki göstererek, şu ifadeleri kullandı:

“Hakem dostlar yedi gün ilkin bizlere seminer verdiler, eli kapalı pozisyonların penaltı olmadığını söylediler. Şimdi söylediklerinin aksine burada penaltı veriyorlar. Bize de olmasın, Trabzonspor’a da olmasın. Önlerinde VAR benzer halde bir sistem var. Onu iyi bir halde değerlendirmeleri gerekiyor. Ligin başlangıcında bu şekilde başlarlarsa mesele olur. Takımların kaderiyle oynamak doğru değil. Oyuncu arkadaşların itirazları onları bozdu, sonrasında tekrardan toparlandık. Golü attık, pozisyonlar bulduk. Kazanmak için her türlü riski aldık. İyi lig maçı, savaşım oldu.”

Trabzonspor’un oldukça kaliteli bir ekibe haiz bulunduğunu da aktaran Çalımbay, şunları kaydetti:

“Trabzon’un son yıllarda bu kadar aktarma yaptığını, oyuncu aldığını görmedim. Neresi eksikse, nerelerin iyi oyuncusu var ise alındı. Kaliteli ekip. Yedeğin yedeği var. Bizim benzer halde değiller. Biz iki-üç oyuncu sakatlansa ‘ne yapacağız’ diyoruz. Baktığınızda Abdülkadir Ömür bile yedek oturuyor. Kaliteli ekibe sahipler. Bu yıl şampiyonluğu hedeflemişler. Ama biz ezilmedik. Hücum hattında bazen olabilir fakat 1-2 pozisyon hariç pozisyon vermedik. Güzel pozisyonlara girdik, değerlendiremedik. Tek kızdığımız hakemleri asla beğenmedim. Bana nazaran oldukça fena başladılar. Böyle hata olmaz. Fenerbahçe, Galatasaray’a, Beşiktaş’a, Trabzon’a bu şekilde penaltı versinler göreyim.”

Abdullah Avcı’nın açıklamaları

Süper Lig’in 2. haftasında sahasında Sivasspor’u 2-1 yenen Trabzonspor’un teknik direktörü Abdullah Avcı, kazandıkları için mutlu olduklarını söylemiş oldu.

Avcı, maçın peşinden düzenlenen basın toplantısında, Sivasspor benzer halde takımlar karşısında kazanmanın zor bulunduğunu belirterek, “Biz bugün topa haiz olduk. Rakibin de adam adama oynadığı azca temaslı oyunda, pas iadeleriyle alan yaratmak istedik. Çalıştığımız hücum opsiyonları vardı. Direkt oyunda kenar ortalarına pozisyon almamız gerekiyordu. Çünkü ligin en fazla kenar ortası icra eden ve bunu son 6 maçta kenar ortasıyla atan bir takıma karşı oynadık. Oyunun penaltı bölümünü kadarki bölümünü domine ederek oynadık.” dedi.

Sonrasında oyunu koparabilecek pozisyonlar bulduklarını kaydeden Avcı, şu şekilde devam etti:

“Bizim benzer halde olgun ve deneyimli takımın daha dengeli oyun oynaması lazım. Oyun birazcık geçişe döndü, mesafeler oldukça uzamaya başladı. Geçişi sonlandıramıyorsan rakip de 4-2-4 benzer halde kalıyor. Bu sefer iki tarafa da koşmak zorunda kalıyorsun. Bu oyun bizim için doğru bir oyun değil. Orada oldukça pozisyon vermedik benzer halde fakat bizim benzer halde takımın ilk yarı itibarıyla rakipten 2 kilometre daha oldukça koşmaması gerekiyordu. İkinci yarıda tekrardan oyunu elimize alarak, topa haiz olarak opsiyonları doğru kullanarak, sabırlı oynayarak rakibi son ana kadar bekleyerek hareket etmemiz gerekiyordu. 2’yi bulduk, diğerlerini kaçırdık. Son bölümde ikiyi bulup da yaslanmadık. 2-1 olunca da tekrardan gol bulmak istedik. Bir tane daha atalım, diye oyunu ikinci yarıda oldukça doğru oynadığımız bölümler de var. Kazandığımız için mutluyum.”

“Sivasspor’unki penaltıysa Djaniny’inki ondan daha penaltı”

Avcı, oyuncularını kutlama ederek, şunları söylemiş oldu:

“Bundan sonraki süreçte dikkat ve takip edeceğim. Ben hayatım süresince dürüstlükten yana olan biriyim. Anında tepki vermek istemiyorum, sonradan da teyit ediyorum yanlış bir şey olmasın diye. Bu zamana kadar da hep dikkatli oldum ve konuşmadım. Penaltımız, penaltı. Haklı penaltı kazanıyorsun, haksız yere düşüyorsun. Ben dersime çalışıyorum, kulüp burada büyük fedakarlık yapıyor. 94 küsürde hiçbir uyarı vermeden Uğurcan’a sarı kart gösteriliyor. Sivasspor’unki penaltıysa Djaniny’inki ondan daha iyi penaltı. Çıksınlar baksınlar. Bundan sonrasında takip edeceğim. Sadece bu takip ettiğimin anlamıdır. Bunu kazanmış bir teknik direktör olarak söylüyorum.”

Avcı, kadroda yer almayan Abdülkadir Parmak’ın gribal enfeksiyon geçirdiğini, daha ilkin görüşme yapmış olduğu oyuncunun transferde başka takıma gidip gitmeyeceğine ilişkin durumunun ise kısa sürede netleşeceğini söylemiş oldu.

Transferin yüzde 95’in tamamlandığını da kaydeden Avcı, 1 yada 2 oyuncu kadrolarına dahil edeceklerini sözlerine ekledi.



Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir