Rıza Kayaalp kimdir, kaç yaşlarında, nereli? Milli güreşçi Rıza Kayaalp Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda yer aldı


Makuhari Messe’de grekoromen yoldam 130 kiloda Rıza Kayaalap, madalya mücadelesinde İranlı Amin Mirzazadeh ile karşı karşıya geldi. Rakibine karşı üstün bir oyun sergileyen ve peş peşe çırpmayla ansızın 7-0 öne geçen ulusal sporcu ilk yarıyı bu skorla önde geçti. İkinci devrede savunmada kalan ulusal sporcu, 2 sayı verse de karşılaşmayı 7-2 kazanmıştır. Rıza Kayaalp, Tokyo 2020’de bronz madalya alarak olimpiyatlardaki üçüncü madalyasına ulaştı.

RIZA KAYAALP KİMDİR, KAÇ YAŞINDA, NERELİ?

Kayaalp, Yozgat’ın Kavurgalı köyünde 10 Ekim 1989 tarihinde işçi ailenin 6. evladı olarak dünyaya geldi. İlkokul eğitiminin peşinden 2000 senesinde Yozgat Güreş Eğitim Merkezi’nde Aydın Dal, Mustafa Doğan ve Mustafa Başer nezaretinde Grekoromen Stilde güreşe başladı. İlk internasyonal madalyasını Yıldızlar kategorisinde 2005 Yılında Arnavutluk Tiran şehrinde 100 kiloda tüm rakiplerini yenerek Yıldızlar Avrupa Şampiyonu olarak kazanmıştır.

Aynı yıl Ankara Büyükşehir Belediyesi ASKİ Spor Kulübüne aktarma olarak Olimpiyat Şampiyonu olan Mehmet Akif Pirim’in nezarette hem sporda hem de eğitim alanında hızla basamakları tırmanan Kayaalp, 2006 senesinde Yozgat Lisesinden mezun olduktan sonrasında, Aksaray Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunu kazanarak bu okuldan mezun oldu.

Grekoromen 130 kiloda savaşım eden sporcu ASKİ Spor Kulübü bünyesinde kariyerini sürdürmektedir. 4 kez Dünya ve 10 kez Avrupa şampiyonu olmuştur. 2016 Yaz Olimpiyatlarında gümüş ve 2012 ve 2020 Yaz Olimpiyatlarında bronz madalya kazanmıştır.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir