SON DAKİKA… “12 Dev Adam”ın rakipleri belli oldu


FIBA 2023 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri kura çekimi, İsviçre’deki Patrick Baumann Basketbol Evi’nde gerçekleşti. Kura çekimine nazaran A Erkek Basketbol Milli Takımı, FIBA 2023 Dünya Kupası Avrupa Elemeleri’nde B Grubu’nda Belarus, Büyük Britanya ve Yunanistan ile savaşım edecek. 

Kura çekiminin peşinden oluşan gruplar ise şu şekilde:

A Grubu: Sırbistan, Letonya, Belçika, Slovakya

B Grubu: TÜRKİYE, Yunanistan, Büyük Britanya, Belarus

C Grubu: Slovenya, Hırvatistan, Finlandiya, İsveç

D Grubu: Almanya, Polonya, İsrail, Estonya

E Grubu: Fransa, Karadağ, Macaristan, Portekiz

F Grubu: Litvanya, Çekya, Bosna Hersek, Bulgaristan

G Grubu: İspanya, Ukrayna, Gürcistan, Kuzey Makedonya

H Grubu: İtalya, Rusya, Hollanda, İzlanda

Endonezya, Japonya ve Filipinler’in ortaklığında, 2 yıl sonrasında gerçekleştirilecek olan FIBA Basketbol Dünya Kupası 2023’te, etkinliğe ilk kez birden fazla ülke ev sahipliği meydana getirecek.

FIBA 2023 Basketbol Dünya Kupası için eleme süreci, Afrika, ABD, Asya/Okyanusya ve Avrupa kıtalarında 15 ay süresince oynanacak 6 pencereden oluşacak. Eleme karşılaşmaları 22 Kasım 2021‘de başlayıp, 28 Şubat 2023 tarihinde sona erecek.

Oynanacak 3 pencere sonunda gruplarını ilk üç sırada tamamlayan ülkeler, puanlarını taşıyarak ikinci tura yükselecek ve öteki gruptan gelecek üç ülke ile yeni bir gruba yerleşecek. Oluşacak 6’lı 4 gruptaki en iyi üç ekip, toplamda 12 ekip olacak şekilde Dünya Kupası’na katılma hakkı kazanacak.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir