Uğur Aktaş kimdir, kaç yaşlarında? Milli karateci Uğur Aktaş Tokyo’da bronz madalya aldı


Tokyo’dan madalya ile dönen ulusal sporcularımızdan kabul edilen Aktaş Kumite +75 kiloda tatamiye çıktı. Yarı final maçında İranlı Sajad Ganjzadeh ile karşılaştı. Müsabakaya iyi süregelen 25 yaşındaki ulusal sporcu, ilk saniyelerden yukodan almış olduğu puanla 1-0 öne geçti. Daha sonrasında İranlı sporcuya 2 puan veren Uğur, son anlarda 2-2’lik eşitliği elde etti yalnız rakibine shensu avantajıyla yenik olarak final şansını kaçırdı. Uğur, olimpiyatı bronz madalya alarak tamamladı.

UĞUR AKTAŞ KİMDİR, KAÇ YAŞINDA?

Karateye 10 yaşlarında başladı. Hareketli bir çocuk olması sebebiyle ailesi onu karateye yönlendirmiştir. 14 yaşlarındayken Yıldız, Ümit, Genç U21 Türkiye şampiyonasında 3. oldu ve ilk ulusal başarısını elde etti. Sonraki yıllarda değişik yaşlarda düzenlenen birçok Türkiye ve Uluslararası karate şampiyonalarında birincilikler elde etmeyi sürdürdü. Avrupa Büyükler Karate Şampiyonası’nda erkekler kumite 84 kilogram’da 2016, 2017, 2019 ve 2021 yıllarında olmak suretiyle 4 kez Avrupa şampiyonu olmuştur.

Özel bir üniversitede tam burslu olarak Elektrik-Elektronik Mühendisliği öğrenim görmüştür. Aynı üniversitede Spor yöneticiliği de öğrenim görmektedir.

2020 Yaz Olimpiyatları’nda yer edinen sporcu, karatede erkekler kumite +75 kilo yarı finalinde İran’lı Sajad Ganjzadeh’le karşılaştı. Maç 2-2 eşitlikle bitti yalnız rakibinin shensu avantajıyla yenik oldu ve bronz madalya aldı.

 Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir