5G teknolojisi bununla beraber karmaşıklaşan siber güvenlik önlemleri getiriyor

class=”cf”>

Ulusal ve internasyonal düzeylerde gerçekleştirilebilen siber saldırılar, devletleri, cemaat ve ekonomileri korumak amacıyla siber saldırılara karşı hazırlıklı olmaya yönlendiriyor. Ülkelerin yerli siber güvenlik yazılımları ve ekosistemleri geliştirmesi de günümüzde ulusal güvenlik stratejilerinin bir parçası olarak kabul ediliyor.

SİBER GÜVENLİK KRİZLERİNE MÜDAHALE YETENEĞİ NEDEN ÖNEMLİ?

Siber güvenlik krizlerine müdahale kabiliyetinte temel olarak kurumda kriz oluşmadan önceki hazırlık seviyesi ve devamlı devam eden farkındalık seviyesinin belirleyici olacağını belirten Cerebrum Tech Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Dr. R. Erdem Erkul, siber güvenlik krizlerinde kırılgan noktaların tespiti ve korunmasının altını çiziyor. “Bir kriz anında en mühim konuların başlangıcında, tehdidin nereden geldiği ve mümkün hasar noktalarının neler bulunduğunun oldukça süratli bir halde tespit edilmesi sayılabilir. Bu mevzular ile ilgili süratli aksiyonların alınabilmesi için lüzumlu seyretme mekanizmalarının öncesinden oluşturulmuş olması gerekiyor. Ayrıca değişik kriz senaryolarına karşı mümkün aksiyon planlarının öncesinden oluşturulması hem süratli aksiyon alınmasına hem de kurtarma işlemlerinin gerçekleştirilebilmesine olanak elde edecektir.” diyerek kriz öncesi hazırlıkların önemine dikkat çekerken, Limatek Sistem Genel Müdürü Canan Okutanoğlu ise, “Siber güvenlik tehditlerine karşı farkındalığın arttırılması amacıyla, sağlanan hizmetler, kurumsal yazışma ağı ve kurumsal cihazlarda gerçekleşen vakalar ile ilgili tertipli ve süratli karar almayı kolaylaştırıcı informasyon akışının eleştiri bir önemi var. Örneğin kurumsal ağınıza hem kurum içinden hem de dışarıdan kimlerin eriştiğinin takip edilmediği ve kayıt altına alınmadığı bir ortamda güvenlik krizinin ne şekilde oluştuğu ve nereleri etkilediği ile ilgili sağlıklı bir sonuca varmak neredeyse imkansızdır. Bu farkındalığın sağlanabilmesi için siber güvenlik bileşenlerinin etkili bir halde veri oluşturabilmesi ve mümkün sorunlara yönelik bilgilere kolay erişim sağlayıcı yöntemler sağlaması gerekmektedir.” diyerek kriz anında ve sonrasında alınacak önemlere dikkat çekti.

SİBER KRİZLERE KARŞI YERLİ ÇÖZÜMLER HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

class=”cf”>

Teknolojik gelişmelerin, yalnızca dijital dönüşümü hızlandırmakla kalmadığı hem de, siber güvenlik ihtiyacını da arttırdığı görülüyor. 2019 senesinde 167 milyar dolar büyüklüğünde olan pazar hacminin, 2021 sonunda 202 milyar doların üzerine çıkması umut ediliyor. Siber güvenlik sağlamada, ulusal verilerin korunması hassasiyeti sebebiyle yerli çözümler dikkat çekiyor.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir