Fi İşareti Nasıl Yapılır? Klavye İle Word, Excel Ve Autocad’de Fi Sembolü Yapımı (Windows 10, 8, 7 Ve Mac)

class=”cf”>

Fi işareti bilhassa matematik ile ilgili mevzularda çoğunlukla kullanılmaktadır. Ø işaretinin klavye üstünde bir kısaltması yoktur. Ancak klavyedeki bir ekip tuşlar kullanılarak bu işareti kolay bir halde yapmak oldukça kolaydır. 

Fi İşareti Nasıl Yapılır? 

Matematikte kullanılan fi işareti, çap işareti adı ile de bilinmektedir. Bu işaretin kısa yolu klavye üstünde bulunmaz. Ancak klavyenin bazı tuşları ile bu simge yapılabilmektedir. Fi işaretini yapabilmek için alt + 1157 tuşlarının bir arada kullanılması gerekmektedir. Bunun için boşluk tuşunun solunda bulunan alt tuşuna basarken klavyenin sayı bölümünden sırasıyla 1-5-7 tuşlarına basmak gerekmektedir. Bu şekilde Ø simgesi yapılabilmektedir. 

 Klavye ile Word, Excel ve Autocad’de Fi Sembolü Yapımı (Windows 10, 8, 7 ve Mac) Nasıldır? 

 Başka bir yöntem ile de Ø işaretini yapmak mümkündür. Bunun için ilk ilkin karakter eşlem tablosunun açılması gerekmektedir. Windows kullanan kişiler bunun için win tuşu ile R tuşuna basmalıdır. Burada charmap yazdıktan sonrasında karakter eşlem tablosu açılacaktır. 

class=”cf”>

 Karakter eşlem tablosu açıldıktan sonrasında burada kolay bir halde Ø işaretini bulabilirsiniz. Eğer hala bulamıyorsanız arama kısmına U+2205 yazılarak Ø işareti bulunabilir. Sonrasında seç işaretine tıkladığınız zaman simge metin kısmına kopyalanacaktır. 

 Bir öteki yöntem ise bir yerden bu işareti kopyalayıp metin üzerine yapıştırmaktır. Bunun için ilk olarak mouse ile simge seçilir ve sağ tuşa basılıp kopyala denir. Ardından metin kısmına gelinip tekrardan mouse sağ tuşa basılır ve yapıştır denir. Bu şekilde de Ø işaretini yapmak mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir