HarmonyOS 3.0 Eylül Ayında Yayınlanacak

Huawei’nin HarmonyOS işletim sisteminin üçüncü büyük sürümü olan HarmonyOS 3.0 geçen yılın Ekim ayında duyurulmuş ve birinci geliştirici önizlemesi de bu duyurudan birkaç hafta sonra kullanıma sunulmuştu. Fakat işletim sisteminin geliştirme süreci biraz tıkanmış üzere görünüyor. Bu nedenle HarmonyOS 3.0’ın çıkış tarihi ertelenmek zorunda kaldı.

GSM Arena tarafından aktarılan yeni bir habere nazaran, Weibo kullanıcısı Changan Digital King, yakın vakitte düzenlenen geliştirici inovasyon yarışından edindiği HarmonyOS ile ilgili birtakım haberleri bildirdi. Kendisinin belirttiğine  nazaran, HarmonyOS 3.0’ın stabil sürümünün bu yılın eylül ayında çıkarılması planlanıyor. İşletim sisteminin 2.0 sürümü, Haziran ayında piyasaya sürülmüş ve Eylül ayının ortasına kadar yaklaşık olarak 100 milyonluk bir kullanıcı tabanına ulaşmıştı.

HarmonyOS 3.0’ı birinci olarak önümüzdeki ay göreceğimiz söyleniyor. Huawei bunu resmi olarak onaylamamış olsa da, Mayıs ayında HarmonyOS 3.0 beta sürümünün kullanıma sunulması bekleniyor. Yeni sürümün kullanıcı arayüzünü güzelleştirdiği ve performansı artırdığı, lakin işletim sisteminin görünümü ve verdiği his konusunda çok büyük bir fark yaratmadığı belirtilmiş.

Bununla birlikte Huawei, TypeScript ya da JavaScript kullanarak HarmonyOS işletim sistemi için uygulamalar geliştirmeye yönelik bildirimsel bir kullanıcı arayüzü yapısı olan ArkUI’yı kısa bir mühlet evvel piyasaya sürmüştü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.