Hedef daha akıllı ve güvenli şehirler

class=”cf”>

Türk Telekom’dan meydana getirilen açıklamaya nazaran, şirket, yeni nesil kent dönüşümüne yapay zeka teknolojileriyle dikkat çekiyor.

Yeni Nesil Şehircilik İnisiyatifi ile 10 kentte hayata geçirilen çözümlerle, trafikten kamu güvenliğine, sulamadan aydınlatmaya kadar akıllı yaşama dair tüm alanlarda enerji tasarrufu sağlandı.

Türk Telekom, IoT (nesnelerin interneti) platformunda anlamlandırdığı verilerle kamu kaynaklarının etkin kullanılmasını sağlarken, sürdürülebilir bir kent yaşamına destek oluyor.

Akıllı ulaşım sistemleri ile donatılan kentlerde trafikte zaman kaybı, kaza sayısı ve yol çalışmalarından meydana gelen gecikmeler büyük oranda azalıyor. Türk Telekom, son olarak kısa süre ilkin Aksaray Belediyesi ile Yeni Nesil Bisiklet Projesi’ni hayata geçirdi. Proje ile kent sakinlerine alternatif, çevre dostu ve sürdürülebilir bir ulaşım imkanı tanındı.

“Belediyelerde elektrikte yüzde 40, sulamada yüzde 30 tutum”

class=”cf”>

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Telekom Kurumsal Satış Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Eser, şunları kaydetti:

“Türk Telekom olarak hızla gelişen teknolojinin insanların ekonomik, toplumsal ve ruhsal iyilik hallerine hizmet etmesi gerektiğine inanıyoruz. Çünkü bizim için yaşamın merkezi insan. Bu yaklaşımla, Yeni Nesil Şehir Platformu adı altında şehirde yaşayanların yaşamını kolaylaştıran çözümler geliştiriyoruz. Bu kapsamda o kentte yaşayan bireylerin gereksinimlerine yönelik süratli çözümler sunmayı hedefliyoruz. Yapay zeka çözümleriyle sağlıktan ulaşıma, enerjiden güvenliğe bir oldukça alanda kent sakinlerine daha iyi bir yaşam sunuyoruz. Hayata geçirdiğimiz akıllı çözümlerle belediyelerde bugüne dek elektrikte yüzde 40, sulamada yüzde 30 kaynak tasarrufu sağlandı. 5G ve yapay zeka mevzusunda da çalışmalarımız devam ediyor.”

Verilen bilgiye nazaran, Türk Telekom’un yeni nesil şehircilik emekleri kapsamında Elektronik Denetleme Sistemi ile Karaman, Kars, Antalya, Kırşehir, Mersin, Edirne ve Denizli’de, Yeni Nesil Kavşak ile de Elazığ’da trafikte pozitif sonuçlar alındı.

Ayrıca Kütahya Belediyesi; halka açık ​​​​​​​Wi-Fi, yeni nesil kent mobilyaları ve mobil uygulama ile yeni nesil kent çözümlerine kavuşturulurken, toplumsal medya yönetim yazılımı ile “Dijital ve İnteraktif Belediyecilik” vizyonu desteklenen belediye sayısı 29’a terfi etti.

Yeni nesil şehirlerde öncelikli gereksinim olan Wi-Fi hizmeti ise açık alanlarda 1,2 milyon kullanıcıya toplam 523 TB veri kullanımı ile parasız sunuldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir