HPE dijital dönüşüme hız verdi


class=”cf”>

HPE Türkiye’nin ve sektörün ilk 6 ayını değerlendiren HPE Türkiye Genel Müdürü Güngör Kaymak şunları söylemiş oldu:

“TÜBİSAD’ın yayınladığı 2020 Bilgi Ve İletişim Sektörü Pazar Verileri Ve Trendleri Raporu’na nazaran 2020 senesinde toplam bilişim pazarı bundan önceki yıla nazaran derhal derhal aynı seviyede kaldı. Pandemi periyodunun başlangıcında gözlemlenen ekonomik duraklama daha sonraki aylarda hızlanan dijital dönüşüm projeleriyle dengelenerek, sektörün 2019 senesinde gösterdiği performans seviyesini müdafaasını sağlamış oldu. Son altı aylık döneme baktığımız zaman HPE globalde açıklamış olduğu birinci ve ikinci çeyrek raporlarında önceki dönemlere kıyasla büyümesini sürdürdü. HPE Türkiye olarak da lokal pazardaki teknolojik liderliğimizi güçlendirerek devam ettiriyoruz.”

HPE olarak dijitalleşme ve teknolojiye yaptıkları yatırımın yanı sıra sürdürülebilir bir gelecek için insanı ve çevreyi de odaklarına aldıklarını belirten Kaymak; “Dünya genelindeki kurumların, ekonomik büyümenin yaşadığımız gezegen ve cemaat üstündeki etkilerini dengelemede oynadıkları rol asla bu kadar mühim olmamıştı. Günümüzde BT endüstrisi dünya sera gazı emisyonlarının averaj yüzde 4’ünden görevli ki, bu oran havacılık endüstrisinin görevli olduğu emisyon oranının averaj 1,5 puan üstünde. Ayrıca sanayi her yıl 50 milyon tona yakın elektronik atık üretiyor ve bu miktar hızla artıyor. Biz de üzerimize düşenleri üç başlıkta topluyoruz: İlk olarak, şirketleri BT alanında “fazladan satın almaya” iten aşırı tedariki ortadan kaldırmayı amaçlıyoruz. İkincisi, kuruluşların mevcut BT varlıklarına tüm yaşam döngüsü süresince bağlı kalmak zorunda olmamaları icap ettiğini düşünüyoruz. Sırf bu yüzden bugün bir oldukça veri merkezinde tüketilen enerjinin yüzde 65’i işlerin yalnızca yüzde 7’sini yerine getirmek için kullanılıyor. Biz bu aşamada kurumlara daha yeni ve enerji açısından daha verimli teknolojileri hızla devreye alabilme şansı tanıyoruz. Üçüncüsü, BT varlıklarını kullanım süresi sonunda geri alıyoruz ve dönüşümünü sağlıyoruz. Geri kazanım modeliyle son beş yılda müşterilerimize 1,6 milyar dolar civarında kaynak yarattık. 2020 senesinde 3,1 milyon ünitenin üstünde teknolojiyi işledik. 1,7 milyon tane sunucu, depolama ve ağ cihazları benzer halde veri merkezi öğesinin ve 2,1 milyon tane dizüstü bilgisayar, tablet, yazıcı benzer halde cihazın teknolojik dönüşümünü üstlendik. Bu ekipmanların yüzde 90’ına yakınını tekrardan kullanılabilecek hale getirdik, diğerlerinin uygun bir halde geri dönüşümünü sağladık” dedi.

HPE, sürdürülebilirlik çalışmalarına Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat iş birliğinde yürütülen ‘Yarını Kodlayanlar’ projesiyle devam ediyor. Bugüne kadar 1,7 ton e-atık’ın geri dönüştürüldüğü projede, HPE çalışanları, Türkiye’de elektronik atıklara dikkat çekmek ve çözümler geliştirmek amacıyla harekete geçti.  Proje kapsamında topladıkları e-atıkların geri dönüştürülmesiyle elde edilmiş gelirle Mardin’deki bir ilk öğretim okulunda yeni bir kodlama sınıfı kurulmasına destek verildi.

class=”cf”>

E-atık geri dönüşümüyle finanse edilen derslik, 7-14 yaş arası gençlerin dijital becerilerini geliştirmeyi amaçlayarak, Mardin ve çevre illerdeki tüm küçüklere kodlama eğitimi alma şansı veriyor.

class=”cf”>

HPE, fizyolojik, zihinsel ve finansal esenlik benzer halde değişik alanlarda danışmanlık hizmetleriyle çalışanlarını destekliyor. HPE’de ekip üyelerinin çevrim içi yazıları, web seminerlerini, canlı etkinlikleri takip edebileceği bir Çalışan Yardımı Programı bulunuyor. Program stres yönetimi, ilişki yönetimi, esenlik yönetimi, üzüntü ve kayıpla başa çıkma, aile ilişkileri benzer halde danışmanlık hizmetlerinden oluşuyor.

Çalışanlar sağlıklı alışkanlıklar ediniyor

HPE, fizyolojik esenlik mevzusunda her yıl, hedefin günde minimum 7000 adımı tamamlamak olduğu, 3 haftalık küresel bir sağlıklı yaşam programı yürütüyor.  Program ekip üyelerinin daha etken olmaları ve sağlıklı alışkanlıklar edinmelerini hedefliyor. HPE’nin ek olarak uzmanların çeşitli esenlik mevzuları hakkında konuşmuş olduğu bir podcast’i var. Web seminerleri de çeşitli sağlıklı yaşam mevzularını içeriyor ve kısa süre ilkin Evde Organik Bahçecilik Yapma serisi ve esenlik için sanat üzerine bir ekip web semineri başlattı.

class=”cf”>

Çalışanlar ek olarak, meditasyon ve rahatlama için bir uygulama olan Headspace’e ve yoga, pilates, tai-chi, fitness ve dans benzer halde çeşitli fitness dersleri için başka bir Wellbeats uygulalamalarına erişebiliyor. Ayrıca yıl süresince her ayın ikinci haftasında 3 saat Wellnes Friday’i (Esenlik Cuması) var ve 2021 yazında Wellness Friday’leri artık her 2. hafta tam gün yapacaklar. Bu yıl süresince, 20 günlük bir Mindfullness Bootcamp’ına da katılan HPE çalışanları, haftada 3 gün 30 dakika bir mindfullnes dersi aldı. Yakın zamanda fitness için benzer bir eğitim kampı düzenledi ve çalışanlar canlı bir fitness dersine zoom vasıtasıyla katıldı. Uzun süredir evden çalışmış olduğundan HPE, sağlıklı bir duruşun iyi mi korunacağı mevzusunda başka bir eğitim kampı planlıyor.

class=”cf”>

HPE; GreenLake bulut platformuyla sunucular, depolama, ağ iletişimi, konteyner yönetimi ve makine öğrenimi dahil güçlü bir uygulama, yazılım ve iş yükü kataloğuyla şirket içinde ve uçta bulut deneyimini hizmet olarak sunma vaadiyle dört yıl ilkin pazara giren ilk şirket olma özelliğine haiz. Müşteriler bu sayede bulutun çevikliğinden, basitliğinden, şirket içi yönetim, uyumluluk ve görünürlüğünden yararlanma fırsatı buldu. HPE GreenLake, HPE’nin son çeyreğinde senelik yinelenen gelirini yüzde 30, siparişlerini yüzde 41 oranında artırdı.

class=”cf”>

HPE, 2021 yılı Discover etkinliği kapsamında uçtan buluta devrini güçlendirecek yazılım ve güvenlik çözümleri ile çığır açan HPE GreenLake Bulut Platformu yeniliklerini de duyurdu. Söz mevzusu yenilikler müşterilerin iş yüklerini bulut işletim modeline dönüştürerek modernize etmelerine, uygulamaların uçtan buluta optimizasyonunu sağlamalarına, konumdan bağımsız olarak her türlü veriyi güvenli bir halde işleyerek gelecek için bunlardan yarar sağlamalarına destek oluyor. Ayrıca, yeni HPE GreenLake bulut hizmetleri, 5G, elektronik tıbbi kayıtlar, finansal hizmetler, veri ve risk analitiği, yüksek başarımlı hesaplama (HPC) ve yapay zekâ (AI) benzer halde sektörlerdeki eleştiri uygulamaları destekliyor. Diğer taraftan HPE GreenLake, Microsoft Azure Stack HCI ve Microsoft SQL Server için müşterilerin verimlilik hedefiyle  sanallaştırılmış Windows ve Linux iş yüklerini bir arada,  tanıdık ve hibrit bir ortamda üretim odaklı çalıştırmasına olanak tanıyor.

HPE, GreenLake’in sunmuş olduğu hizmetlerle müşterilerine veri merkezlerinde, sunucu barındırma tesislerinde yada uçta bulut hizmetleri sunma mevzusundaki pazar liderliğini pekiştiriyor. Bulut platformunun toplam sözleşme kıymeti 4,8 milyar dolara ulaşan HPE GreenLake, Fortune 500 şirketleri, devlet ve kamu sektörü kuruluşları ve küçük ve orta ölçekli işletmeler dahil olmak suretiyle tüm sektörlerde ve boyutlarda, 50 ülkede 1200’den fazla kurumsal müşteriye haiz.

Günümüzde firmalar için eğer olmazsa olmaz bir öncelik olan veri güvenliği mevzusunda yatırımlarını sürdüren HPE veri koruma alanında etkinlik gösteren Zerto’yu satın aldı. Bununla birlikte yapay zeka ve veri analitiği mevzularını da odağına alan HPE, müşterilerin kullanımına sunmak suretiyle hibrit analitiği hızlandırmak için Ampool’u satın aldı.

Kurum ek olarak, süratli ve kolay makine öğrenimi modellemesiyle yapay zekâ inovasyonunu hızlandırmak için ‘Determined AI’i de bünyesine kattı. HPE, yapmış olduğu bu yatırım ile yapay zekâyı kullancılar için daha erişilebilir hale getirmeyi hedeflerken, firmanın yazılım çözümünü kendi mevcut yapay zekâ ve yüksek başarımlı hesaplama çözümleriyle birleştirmeyi planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir