Huawei MateBook 14 incelemesi – Haberler


Okula dönüş döneminden bahsetmişken hem öğrencilerin hem de öğretmenlerin tüm gereksinimlerine yanıt verebilen Huawei MateBook 14 de şu sıra dizüstü bilgisayar satın alacaklar için ideal bir seçenek.

Öncelikle oldukça ince bir dizüstü bilgisayardan söz ediyoruz. 15.9 mm genişliğinde olan ve ağırlığı 1.49 kilogram olan Huawei MateBook 14, size ağırlığını hissettirmediği için gittiğiniz her yere rahatça taşıyabileceğiniz bir ürün. İnceliğinden ve hafifliğinden bahsetmişken, elbet şık tasarımını da fark etmişsinizdir. Elmas kesim köşeler, bu ürüne ayrı bir hava katmış ve hem şık hem de kaliteli bulunduğunu uzaktan belli ediyor. Ayrıca  MateBook 14’ün rafine kumlama kaplamalı metal gövdesi de ele rahatça oturmasını sağlıyor, bu açıdan da beğendiğim bir ürün oldu.

Bir Huawei marka dizüstü bilgisayarınız var ise, ekran deneyimi mevzusunda daima 1-0 öndesiniz anlama gelir. Ekranı kaplayan ince çerçeveler ile beraber FullView Dokunmatik Ekran, daha verimli bir kullanıcı deneyimi sunuyor. MateBook 14 de bu deneyimi fazlasıyla sunan, 14 inç ekran ebatlarına haiz bir model. 2160×1440 px ekran çözünürlüğü sunan ve 1500:1 kontrast oranına haiz yeni MateBook 14, yüzde 100 sRGB Renk Gamı’na haiz ve 300 nit’e kadar da parlaklık seviyesi sunuyor. Yani derhal her ışık koşulunda ekrandaki görüntüyü rahatça görebiliyorsunuz.

Matebook’ların ekran çerçevelerinin oldukça ince bulunduğunu azca ilkin söylemiştim. MateBook 14 de bu açıdan sınırları zorlayan bir ürün. Daha ince kenarlıklar, daha büyük bir ekran/kasa oranı anlamına geliyor. Bu açıdan MateBook 14’ün 4.9 mm genişliğinde olan ekran çerçeveleri ile beraber ekran/kasa oranı yüzde 90’ı buluyor.

Huawei MateBook 14 incelemesi

Ekranın 3:2 en boy oranı da bir başka mühim nokta. Geleneksel 16:9 en boy oranına nazaran bu ekranda bir bakışta oldukça daha oldukça içinde ne olduğu görsel olarak görme şansınız oluyor.

Bu ekranı gördükten sonrasında MateBook serisini bir süre kullandığınızda farkına varacaksınız: Diğer dizüstü bilgisayarların ekran çerçeveleri gözünüze oldukça daha kalınca gelmeye başlamış olacak ve Huawei’nin sunmuş olduğu bu deneyimden caymak istemeyeceksiniz.

Ekranla ilgili son bir şey daha söyleyeyim: Bu cihazın ekranı göz dostu bir yapıda. Düşük mavi ışık özelliği sunan ve gözlerimizi bu zararı olan ışıktan sakınan MateBook 14, bu sayede ekran başlangıcında saatlerimizi geçirsek de gözlerimiz yormuyor.  

Huawei MateBook 14 incelemesi

Huawei MateBook 14, çoklu bağlantı alternatifleriyle de fazladan bir dönüştürücüye gereksinim bırakmadan öteki cihazlarla bağlantı kurmanızı sağlıyor. Cihazın sol kısmında USB Type-C girişi, 3.5 mm kulaklık yuvası ve HDMI portu yer alırken, sağ tarafta ise iki USB 3.2 girişi içeriyor.

Biraz da klavyeden konuşalım. Tam boyutlu arkadan aydınlatmalı klavyesi ile dikkat çeken MateBook 14, daha rahat yazma deneyimi sunan bir tasarıma haiz. Her tuş, dokunuşlar için oldukça duyarlı bir yapıda ve uzun soluklu kullanımlarda bizi yormuyor.

Klavyenin sağ üst kısmında yer edinen güç tuşu, hem de parmak izi tarayıcısı olarak da iş görüyor ve çabalama hızı oldukça iyi.

Huawei MateBook 14 incelemesi

MateBook 14, webcam’e bant çekme derdini bitiriyor. Çünkü webcam, bu cihazda ekran üstünde değil, klavyede içeriyor. Webcam’i kullanmadığınız durumlarda kapatıp tamamen gizleyebiliyorsunuz.

Yeni MateBook 14, tasarımı ve ekranıyla farkını ortaya koyarken, sunmuş olduğu yüksek performansla da beklentileri karşılayan bir ürün. Bu yüksek performansını da elbet güçlü işlemcisine borçlu. 11. Nesil Intel Core i5-1135G7 ya da 11. Nesil Intel Core i7-1165G7 işlemciden enerjisini alan MateBook 14, RAM tarafında da beklentileri karşılıyor.

16 GB DDR4 ile geldiği için birden oldukça uygulamayı eşzamanlı kullandığınızda herhangi bir ağırlık, yavaşlık hissetmiyorsunuz ve akıcı bir kullanıcı deneyimi mümkün oluyor. 16 GB DDR4, daha süratli veri aktarımı ile beraber daha oldukça enerji tasarrufu yapabilmesini de sağlıyor.

Huawei MateBook 14 incelemesi

MateBook 14’ün süratli yapısına katkıda bulunan bir başka nokta da depolama tarafında kendini gösteriyor. Seçtiğiniz modele nazaran değişmekle birlikte 512 GB’a kadar SSD sunuluyor.

İster öğrenci olun ister öğretmen, ihtiyacınız olan bir oldukça uygulamayı MateBook 14’te rahatça kullanabiliyorsunuz. Yüksek performans sunması ise bu bilgisayarın gürültü çıkardığı ya da ısınmış olduğu anlamına kesinlikle gelmiyor. Aksine Huawei, bu bilgisayarı tasarlarken soğutma sistemi üstünde hususi olarak çalışmış. Huawei Shark Fin isminde olan bu hususi tasarımda daha büyük ve daha ince yüksek yoğunluklu fan kanatları, daha oldukça hava hacmi sağlıyor. Bu hava hacmi, geleneksel bir fanla kıyaslandığında yüzde 39 oranında daha yüksek, fakat daha da önemlisi gürültü problemi kesinlikle tyok ve bir fısıltı kadar sessiz çalışıyor.

Huawei MateBook 14 incelemesi

Huawei MateBook 14, uzun batarya ömrüyle de dikkat çeken bir dizüstü bilgisayar. Örneğin pili tam şarj ettiğinizde 10 saate kadar bilgisayarınızda bulunan 1080p çözünürlüğündeki bir videoyu izleyebilmeniz mümkün.

Hızlı şarj desteği de mühim. Örneğin bilgisayarınızın bataryası boş ve oldukça dar bir vaktiniz var, evden çıkmak üzeresiniz. Bu durumda MateBook 14’ü yalnız 15 dakika şarj ettiğinizde 2.5 saatlik batarya ömrü elde ediyorsunuz.

Özetle MateBook 14 kullanıyorsanız, rutin işlerinizi yaparken priz arayışına pek girmeyeceksiniz. Tüm gün şarj bitti bitecek kabusunu yaşamadan, yanınızda olacak bir bilgisayarı kim istemez?

Bataryadan bahsetmişken bu aşamada şarj aleti için de bir parantez açmak isterim. Sadece 160 gram ağırlığında olan bu portatif süratli şarj adaptörü, kolayca taşınabiliyor ve küçük yapısı sebebiyle de çantanızda yer kaplamıyor.

Huawei MateBook 14 incelemesi

Huawei ekosisteminde bulunan cihazlar, birbirleriyle tam uyum içinde çalışıyor. Bir Huawei telefonunuz var ise MateBook 14 ile olan etkileşim, kullanıcı deneyiminize yeni bir boyut katıyor. Örneğin çoklu ekran ortaklık… Huawei Share özelliği yardımıyla kabloya ya da ek bir uygulamaya gereksinim duymadan telefon ve bilgisayarınız içinde bağlantı kurabiliyor, dosya alışverişi yapabiliyor, telefon ekranını bilgisayarınızın ekranına yansıtarak büyük ekrandan telefonunuzu kullanabiliyorsunuz. Gelen çağrıları dahi gene MateBook 14 üstünden alabiliyorsunuz.

Fiyatlar şu şekilde:

HUAWEI MateBook 14 i5 – 16GB + 512GB – 11.999,00 TL

HUAWEI MateBook 14 i7 – 16GB + 512GB – 12.999,00 TL

Huawei MateBook 14 incelemesi

Bu bilgisayar “Herkes için bir MateBook” mottosuyla profesyoneller, ofiste ya da evinde çalışanlar dahil geniş bir kesime hitap ediyor ve bilhassa de okula dönüş döneminde öğrenci ve öğretmenlerimizin bu bilgisayara şans vermesinde yarar var. Hafif, ince ve şık tasarımı ile beraber yüksek performans sunan ve tüm bu tarz şeyleri yaparken uzun batarya ömrü ile tüm gün yanınızda olan MateBook 14, sizin için ideal bir seçenek.

Sponsorlu İçerik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir