Kapsar İşareti Nedir, Nasıl Kullanılır Ve Yapılır? Klavye İle Kapsar İşareti Yapımı

class=”cf”>

Üst küme mevzusu, kümelerin bir alt mevzusudur. Bu mevzu sınavlarda çoğunlukla çıkmaktadır. Bu nedenle öğrencilerin bilmesi ihtiyaç duyulan mevzular içinde yer almıştır. Üst kümelerde kapsar (⊃) işareti çoğunlukla kullanılmaktadır. Bu nedenle bu sembolün klavye ile iyi mi yapılacağı merak mevzusu olmaktadır. 

Kapsar İşareti Nedir, Nasıl Kullanılır ve Yapılır? 

Kümelerde kapsar kelimesi çoğunlukla kullanılan bir terimdir. İki değişik kümeden A kümesi B kümesinin alt kümesi ise B ⊃ A şeklinde yazılır. Okunuşu ise B kümesi A kümesini kapsar şeklindedir. Burada iki kümenin birbirlerine nazaran durumlarından bahsedilmektedir. 

 Kapsar sembolü bir ekip metinlerde kullanılabilmektedir. Klavye üstünde kısa yolu olmadığı için bu sembolün iyi mi yapılacağı merak mevzusu olmaktadır. Kapsar işareti (⊃) Alt + 08835 tuş kombinasyonları ile kolay bir halde yapılabilmektedir. 

 Klavye üstünde Alt tuşu, boşluk tuşunun derhal solunda yer almıştır. Boşluk tuşu klavyedeki en uzun tuştur. Alt tuşuna basılı tutulup aynı anda sıra ile 0-8-8-3-5 tuşlarına basılmış olduğu zaman ⊃ sembolünü elde etmek mümkündür. 

class=”cf”>

 Klavye İla Kapsar İşareti Yapımı Nasıldır? 

 Kapsar işareti kopyala yapıştır ile de yapılabilmektedir. Bu işlem için mouse kullanılabileceği benzer halde gene klavyenin tuşlarından da faydalanılabilir. Öncelikle başka bir sayfada kapsar sembolü açılır. Bu sembolün üzerine tıklanarak seçilir. Sonrasında mouse ile sağ tıklanıp kopyala denir. Kopyalama işlemi CTRL+C tuşlarına aynı anda basılarak da yapılabilmektedir. 

 Kopyalama işleminin peşinden kapsar sembolünün ekleneceği sayfaya gelinir. Mouse ile sağ tıklanır ve yapıştır denir. Bu işlem kısa yoldan CTRL+V tuşlarına aynı anda basılarak da yapılabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir