Kesişim İşareti Nedir Ve Nasıl Yapılır? Matematik Ve Geometride Kesişim İşareti Nerelerde Kullanılır

class=”cf”>

Matematik ve Geometri birbirinden ayrı dersler olsa da aslına bakarsak geometri matematiğin alt dalıdır. Bu bilim branşında yüzey, çizgi, nokta ve çeşitli biçimlerin aralarındaki ilişkiler ve özellikleri incelenmektedir. Geometri de problemleri çözmenin stratejik bir önemi bulunmaktadır. Bu nedenle bu bilim dalı oldukça önemlidir. 

Kesişim İşareti Nedir ve Nasıl Yapılır? 

Geometride yer edinen kesişim işareti temel işaretler içinde yer almıştır. Bu işaret bilhassa kümeler mevzusunda oldukça sık kullanılmaktadır. Kesişim işareti ters U şeklinde gösterilmektedir. Yani simgesi ∩ şeklindedir. Geometride ise kesişim yerine ∩ simgesi kullanılmaktadır. Matematik ile ilgili bir mevzuda ∩ işareti görülüyorsa, bunun kesişim demek bulunduğunun bilinmesi gerekmektedir. 

 Matematik ve Geometride Kesişim İşareti Nerelerde Kullanılır? 

class=”cf”>

 Kesişim işareti özetlemek gerekirse ∩ matematik ve geometride çoğunlukla karşılaşılan bir işarettir. Bu nedenle bu işaretin anlamının iyi bir halde öğrenilmesi gerekmektedir. Kesişim işareti geometri ile ilgili bir anlamda kullanılırken çoğunlukla bağlaç niteliği ile kullanılmaktadır. Geometride kesişim işaretinin görevi; iki değişik kümenin ortak elemanlarının gösterilmesidir. 

 Küme mevzusu geometrinin mühim mevzularından bir tanesidir. Bir küme somut nesnelerden oluşabileceği benzer halde somut nesnelerden de meydana gelebilmektedir. Geometride nesnelerin sınıflandırılmasında kümelerin önemi oldukça fazladır. Günlük yaşamdan da kümeler ile ilgili örnekleri çevremizde bulabiliriz. Çeşitli sınıflandırmalar kümelere örnek olarak gösterilebilir. 

 Kesişim mevzusu kümeler içinde mühim bir yere haizdir. Geometride iki değişik kümenin ortak elemanları B ∩ C şeklinde ifade edilmektedir. Bu işaret kümelerde ortak elemanların belirtilmesi amacı ile kullanılmaktadır. Geometrinin temel mevzuları içinde yer alması sebebi ile bilinmesi oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir