Küçük Eşittir İşareti Nasıl Yapılır? Klavye İle Küçük Eşit İşareti Yapımı

class=”cf”>

Küçük eşittir işareti bilhassa matematik ile ilgili mevzularda çoğunlukla kullanılmaktadır. Ancak bu sembolün kısa yolu klavye üstünde bulunmaz. Küçük eşittir sembolünü yapabilmek için bir ekip tuş kombinasyonlarının kullanılması gerekmektedir. 

 Küçük Eşittir İşareti Nasıl Yapılır? 

 Matematikte hesaplamalarda ve formüllerde çoğunlukla küçük eşittir (≤) sembolü kullanılmaktadır. y ≤ 7 dediğimiz zaman buradaki y sayısının 7 sayısından küçük olabileceği ve 7 sayısına eşit olabileceği anlamına gelmektedir. 

 Bilgisayar klavyeleri üstünde bazı sembollerin kısa yolları yer almamaktadır. Ancak değişik yöntemler ile bu sembolleri elde etmek mümkündür. Küçük eşittir sembolünün yapılabilmesi için Windows üstünden karakter eşlem tablosunun kullanılması gerekmektedir. 

 Windows ve R tuşlarına aynı anda basarak oluşturulan pencereye charmap yazılır. Bu şekilde karakter eşlem tablosu açılmış olur. Küçük eşittir sembolünü bulabilmek adına Unicode kısmına U+2264 yazılması gerekmektedir. Buradan küçük eşittir (≤) işareti karşınıza gelir. Seç tuşuna bastığınız zaman sembol yazmış olduğunuz yazıya eklenecektir. Küçük eşittir sembolünü yazıya eklemek bu kadar kolay bir halde gerçekleşmektedir. 

class=”cf”>

 Klavye ile Küçük Eşit İşareti Yapımı Nasıldır? 

 Küçük eşittir işaretini yapmanın öteki yöntemi ise bu sembolü bir yerden kopyalayıp metine yapışmaktır. Kopyalama işlemi farenin sağ tuşuna tıklanıp kopyala diyerek gerçekleşebilir. Bunun haricinde CTRL + C tuşlarına aynı anda basarak da kopyalama işlemi yapılabilmektedir. 

 Ardından sembolü eklemek istediğiniz sayfaya gelmiş olarak burada farenin sağ tuşuna tıklayıp yapıştır diyerek küçük eşittir sembolünü yapıştırabilirsiniz. CTRL + V tuşlarına aynı anda basarak da bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir