Nokta İşareti Nerelerde Kullanılır Ve Nasıl Yapılır? Noktanın Kullanıldığı Yerler

class=”cf”>

Nokta, cümlelerde değişik amaçlar için kullanılabilmektedir. Sıklıkla kullanılması sebebi ile kolay olduğu düşünülse de değişik görevlerinin öğrenilmesi oldukça önemlidir. Bu şekilde sınavlarda noktanın görevleri ile ilgili çıkan sorular kolay bir halde çözülebilir. 

Nokta İşareti Nerelerde Kullanılır ve Nasıl Yapılır? 

Noktalama işaretleri içinde kim bilir en önemlisi noktadır. Çoğunlukla bir cümlenin bitmesinin peşinden sonuna nokta işareti konulur. Cümlelerde ve kelimelerde değişik görevler ile nokta kullanıldığı olmaktadır. Türk Dil Kurumu Noktayı, cümlenin bittiğini ifade eden noktalama işareti olarak açıklamaktadır. 

 Noktalama işaretleri içinde en fazla görevi olan noktadır. Bu işaret yalnızca cümlenin bittiğini belirtmek için kullanılmaz. Tarih belirtme, sayıları ayırma, çeşitli matematiksel işlemlerde de bu işaretlerden faydalanılmaktadır. 

 Bir cümle bittiği zaman cümlenin bittiğini ifade etmek için nokta işareti konur. Bu nedenle bu işaretin ilk görevi bir cümlenin bittiğinin belirtilmesidir. Nokta işareti sayılar ile kullanıldığı zaman sıra belirtme anlamı da taşımaktadır. 

class=”cf”>

 Nokta işaretinin bilgisayarda klavyeden iyi mi yapılacağı merak mevzusu olmaktadır. Bilgisayar üstünde bu işaretin kısa yolu bulunur. Klavyenin sağında Shift tuşunun yanında bulunan nokta tuşu işe nokta işaretini kolay bir halde yapmak mümkündür. 

 Noktanın Kullanıldığı Yerler Nelerdir? 

İlk olarak cümle bitişlerinde kullanılır. 

Bir kelimenin kısaltılması esnasında kullanılır. 

Maddeleme yapılırken bunların başlangıcında kullanılabilir. 

Tarihlerin ayrılması amacı ile kullanılır. 

Saat ve dakikayı birbirinden ayırmak için kullanılır. 

Matematikte çarpma işareti olarak kullanılır. 

Sayıların yanına eklendiğinde sıra belirtir. 

Kitap ve dergilerde künye sonlarına eklenmiş olur. 

İnternette ağ adresleri içinde nokta işareti kullanılır. 

Rakamların içinde basamak belirtmek için kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir