Ohm İşareti Nasıl Yapılır? Bilgisayarda Klavye İle Ohm Sembolü Yapımı

class=”cf”>

Sıklıkla kullanılan semboller klavye üstünde yer almıştır. Bu nedenle bu sembolleri bir yazıya eklemek oldukça kolay olmaktadır. Ancak ohm (Ω) sembolü klavye üstünde yer almaz. Bu nedenle de çeşitli tuş kombinasyonları ile bu sembolün yapılması sağlanmaktadır. 

Ohm İşareti Nasıl Yapılır? 

Bilgisayar klavyesindeki belirli tuşları kullanarak ohm (Ω) sembolü elde etmek mümkündür. Ohm sembolünün yapılabilmesi için Alt + 234 tuş kombinasyonlarının kullanılması gerekmektedir. Burada mühim olan Alt tuşuna basılı tutarken sıralı bir halde aynı anda 2-3-4 tuşlarına basılması gerektiğidir. Bu şekilde Ω sembolü elde edilmiş olur. Bunun yanında bazı bilgisayarlarda bu tuş kombinasyonu Alt + 937 şeklinde olmaktadır. Bu kombinasyonda da mantık aynıdır. Alt tuşuna basılı tutulurken sırasıyla 9-3-7 tuşlarına basılması gerekmektedir. 

 Ohm işaretinin yapılabilmesi için Windows işletim sisteminin karakter kısmı de kullanılabilmektedir. bunun için ilk olarak karakter eşlem tablosunun açılması gerekmektedir. Bu tablonun açılmasının peşinden yazı tipi olarak Arial seçilir. Sonrasında Unicod kısmına 03A9 kodunun yazılması gerekir. Onaylama işlemi yapıldıktan sonrasında Ω sembolünü görebilirsiniz. Seç tuşuna bastığınız zaman bu sembol kolay bir halde yazıya kopyalanmış olmaktadır. 

class=”cf”>

 Bilgisayarda Klavye ile ohm Sembolü Yapımı Nasıldır? 

 Ohm sembolü yapımının bir öteki yöntemi ise bu sembolü başka bir sayfadan kopyalayıp yapıştırmaktır. Bu yöntem de oldukça basittir. Kopyalanacak simgenin üzerine gelmiş olarak seçilir. Ardından farenin sağ tuşuna basılarak kopyala denir. Kopyala işleminin kısa yolu ise CTRL + C tuşlarına aynı anda basmaktır. 

 Sonrasında sembolün ekleneceği sayfaya gelinir. Tekrar farenin sağ tuşuna basılır ve buradan yapıştır komutu seçilir. Bu işlemin kısa yolu ise CTRL+V tuşlarına aynı anda basarak gerçekleşmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir