Pi İşareti Nedir Ve Nasıl Yapılır? Klavye İle Pi Sembolü Yapımı

class=”cf”>

Pi işaretinin çoğu zaman klavyelerde bir kısa yolu bulunmaz. Bu nedenle bu işaret yapılırken bazı tuş kombinasyonlarının kullanılması gerekmektedir. Pi (π) işaretinin klavyedeki tuşlar ile yapımı oldukça basittir. 

Pi İşareti Nedir ve Nasıl Yapılır? 

Pi sayısı, dairenin çevresi çapına bölündüğünde elde edilmektedir. İrrosyanel bir matematik sabiti olarak anlatılır. Bu sembolün adı Yunanca çevre sözcüğünden türetilmiştir. Pi sayısı Ludolph ile Arşimet Sabiti şeklinde de anlatılır. 

 2010 senesinde Fabrica Bellard adlı bilim insanı chudnocsky algoritması yardımıyla sayının 2699999990000 basamağına kadar bulmuştur. Kaynaklara nazaran pi (π) sayısı ilk olarak Archimedes tarafınca kullanılmıştır. Bu sayının hesaplanmasında Arshimedes bir yöntem bulmuştur. Bu şekilde pi sayısı 3 + 1/7 ile 3 + 10/71 değerleri içinde bulunmuştur. 

 Karakter eşlem tablosu ile pi sayısı bulunabilir. Öncelikle bu tablo açılır ve burada yazı stili Calibri olarak seçilir. Ardından unicode kısmına 03C0 kodu yazılır. Bu kodun yazılmasının peşinden pi (π) sembolü çıkacaktır. Pi sembolünü yazıya eklemek için seç tuşuna basılır. Bu sayede bu sembol kolay bir halde yazıya eklenmiş olur. 

class=”cf”>

 Pi (π) sembolü kopyala yapıştır işlemi ile de yazıya eklenebilir. Bunun için ilkin CTRL + C tuşuna basılır ve sembol kopyalanır. Ardından CTRL + V eklenmek istenen yere yapıştırılır. 

 Klavye İle Pi Sembolü Yapımı Nasıldır? 

 Klavyede bir ekip tuşlar kullanılarak pi sembolü yapılabilmektedir. Bunun için Alt + 227 tuş kombinasyonunun kullanılması gerekmektedir. Buradan ilk olarak boşluk tuşunun sol kısmında yer edinen alt tuşuna basılır. Alt tuşuna basmaya devam ederken sırasıyla 2-2-7 tuşlarına basmak gerekir. Bu şekilde pi (π) sembolü elde edilmiş olur.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir