Santigrat Derece İşareti Nasıl Yapılır? Klavye İle Derece Sembolü Yapımı (Windows 10, 8, 7 Ve Mac)

class=”cf”>

Santigrat işareti (°) çoğunlukla kullanılan simgelerden biridir. Bu simgeler metinlerde kullanılmak istendiği zaman klavye üstünde simgeyi bulmak mümkün değildir. Bu nedenle çeşitli tuş kombinasyonları ile santigrat işareti yapılabilmektedir. 

 Santigrat Derece İşareti Nasıl Yapılır? 

 Santigrat işareti tipografik sembollerden bir tanesidir. Bu işaret çoğu zaman sıcaklıklarda ve açı işaretlerinde kullanılmaktadır. Bunun yanında başka kullanım alanları da bulunmaktadır. Bu işarette küçük bir çember üst simge olarak kullanılmaktadır. Sıcaklıklar için kullanılan işaret çoğu zaman °C şeklinde kullanılmaktadır. 

 Derece; bir çemberin 360’ta biri olarak ifade edilebilir. Bu işaret çoğunlukla fizik, kimya, matematik, geometri benzer halde dallarda çoğunlukla kullanılmaktadır. Örneğin geometri derslerinde açıların yanına aşama işaretleri eklenmektedir. Fizik dersinde ise santigrat aşama olarak ısı ifade edilmektedir. Örneğin 35 °C benzer halde. 

 Klavye üstünden aşama işaretinin yapılabilmesi için Alt + 0176 tuşlarını kullanmakta fayda vardır. Bunun için Alt tuşuna basılı tutulurken sırasıyla 0-1-7-6 tuşlarına basılmalıdır. Bu şekilde ° işaretini elde etmek mümkündür. 

class=”cf”>

 Bir öteki yöntem ise Alt + 248 kombinasyonudur. Burada da alt tuşuna basılı tutulurken aynı anda sırasıyla 2-4-8 tuşlarına basmak gerekmektedir. Böylece aşama işareti elde edilir. 

 Klavye ile Derece Sembolü Yapımı (Windows 10, 8, 7 ve Mac) Nasıldır? 

 Karakter Eşlem tablosu üstünden de aşama işareti yapılabilmektedir. Bunun için ilk olarak Başlat menüsüne gelinir. Buradan Karakter eşlem tablosu açılır. Unicode kısmına 00B0 yazılır. Burada aşama işareti belirecektir. Seç tuşuna basılmış olduğu zaman işaret otomatik bir halde metine eklenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir