Wi-Fi 6 açık alanda kablosuz erişimde yeni bir dönemin kapısını aralıyor

class=”cf”>

Osama Al-Zoub’nun açıklamaları şu şekilde:

“Günümüzün kablosuz erişim noktalarının aynı anda bağlı olan aygıt sayısına ilişkin kısıtlamaları sebebiyle, kullanıcılar açık yada kalabalık ortamlarda web erişimini kaybedebiliyor.

Bunun arkasında yatan niçin, eski nesil Wi-Fi ağlarının tek seferde tek aktarım için kanalın tamamını belirli bir cihaza tahsis etmesi ve bunun sonucunda uygulamanın düşük bant genişliği gereksinimi olsa dahi, aynı anda yalnızca bir kullanıcıyla veri alışverişini işleyebilmesidir. Buna karşılık, Wi-Fi 6 birden fazla Wi-Fi kanalı sunar ve bu kanallar, aynı anda birden fazla kullanıcıya birden fazla aktarıma izin vermek suretiyle daha etkili bir halde tahsis edilebilir.

Bu sayede bir kuruluşun kullanıcıları için açık alan Wi-Fi 6 sağlaması daha oldukça verimlilik, daha azca maliyet ve daha oldukça uygulama desteği anlamına gelir. Örneğin IoT çevre sensörü benzer halde düşük bant genişliğine haiz bir uygulamaya hususi bir Wi-Fi kanalı tahsis edilerek veri iletiminin başka bant genişliği uygulamaları tarafınca kullanılmaması sağlanır. Bunun yanında artırılmış gerçeklik, ses ve görüntü aktarımı ve sanal gerçeklik benzer halde daha oldukça kaynak isteyen mobil uygulamalara önceki Wi-Fi nesillerinin sağlayamadığı seviyede düşük gecikme ve takılma ile gerçek zamanlı iletim sağlanabilir.

Wi-Fi 6 yüksek kaynak gerektiren uygulamaların sorunsuz çalışmasını, açık ortamlarda önceki kablosuz bağlantı sektör standardından dört kata kadar daha süratli bağlantı sağlayarak mümkün kılar. Bu durum hem de akıllı telefonlar, kişisel bilgisayarlar ve IoT cihazlarında, konvansiyonel Wi-Fi ağlarına kıyasla daha yüksek pil verimliliği elde edilmesini sağlar.

class=”cf”>

Bunun yanında mobil cihazlarla veri alışverişinin çoğunlukla şifrelenmemesi sebebiyle Cisco, cihazlarını halka açık bir Wi-Fi ağına bağlayan kişilerin karşı karşıya olduğu riskleri değerlendirir. Elinde bir dizüstü bilgisayar ve ağ algılayıcı (sniffer) yazılımı olan tamamımız, bir kablosuz ağ üstünden aktarılan tüm verilere erişebilir. Kullanıcılar tüm iletimlerin içeriğini izleyebilen bir Wi-Fi erişim noktasına da bağlanabilir. İki durum da görüntü aktaran kişileri negatif etkilemese de duyarlı belgeler aktaran yada gizli saklı iş projeleri üstünde çalışan kişiler için mesele teşkil edebilir. Aynı yerel ağ üstündeki başka kişiler, yamalarla giderilmemiş güvenlik açıkları ve başka güvenlik zafiyetlerini kötüye kullanma edebilir.

Wi-Fi 6 kimlik doğrulaması yapılmamış trafiğin şifrelenmesi, siber tehditlere karşı koruma sağlanması ve duyarlı veriler için daha yüksek güvenilirlik kanalıyla açık kablosuz ağ güvenliğini güçlendiren WPA3 sertifikasıyla güvenli uç nokta müdafaasını etkinleştirerek bu problemi ortadan kaldırır.

class=”cf”>

Birçok müessese ve geleceğin akıllı şehirleri için kullanıcıları korumaya naturel ve güvenli yaklaşım, Wi-Fi 6’nın açık alanlara genişlemesini sağlamak olacaktır. Wi-Fi 6’nın dünyanın her yerindeki kişiler için verimli ve güvenli bir bağlantı sağlama mevzusundaki önemini kabul eden Cisco da haiz olduğu uzmanlık yardımıyla Birleşik Arap Emirlikleri’nde Cisco’nun Wi-Fi 6 teknolojisini tatbik eden ilk satın alan olan Expo 2020 Dubai fuarında bağlanabilirlik ve güvenliğin temel bileşenlerini sunmaları için son aşama deneyimli mühendislerine lüzumlu bilgileri sağlamaktadır. Cisco, büyük etkinlikler, stadyumlar ve arenaların bağlantı gereksinim ve beklentilerine karşılık verme mevzusunda hem yerel hem de küresel ölçekte geniş kapsamlı ve başarıya ulaşmış bir uygulama geçmişine haizdir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir