Emlak fiyatları düşerken envanter artarken Manhattan 'alıcı pazarı' haline geldi

Melike

Global Mod
Global Mod
Emlak fiyatları düşerken envanter artarken Manhattan 'alıcı pazarı' haline geldi11 Nisan 2024'te New York'taki Manhattan'daki bir binanın dışında satılık bir ev ilanını gösteren bir tabela sergileniyor.

Spencer Platt | Getty Images


Yeni haberlere göre, 2024'ün ikinci çeyreğinde daire fiyatları düşerken envanter arttı ve Manhattan alıcı pazarı haline geliyor.

Douglas Elliman ve Miller Samuel'in raporuna göre Manhattan'daki ortalama gayrimenkul satış fiyatı %3 düşerek 2 milyon doların biraz üzerine çıktı. Rapora göre ortanca fiyat %2 düşerek 1,2 milyon dolara geriledi ve lüks dairelerin fiyatları bir yıldan uzun bir süre sonra ilk kez düştü.

Fiyat düşüşleri, satışı daha uzun süren satılık daire envanterinin artmasının bir sonucudur. Değerlendirme ve araştırma firması Miller Samuel'in CEO'su Jonathan Miller'a göre Manhattan'da şu anda 8.000'den fazla satılık daire var ve bu sayı, yaklaşık 7.000 olan 10 yıllık ortalamadan daha yüksek.

Brown Harris Stevens'a göre Manhattan'da şu anda satılık 9,8 aylık daire arzı var, bu da piyasadaki tüm dairelerin yeni listelemeler olmadan satılmasının 9,8 ay süreceği anlamına geliyor. Brown Harris Stevens raporuna göre “6 aydan uzun herhangi bir sayı bize çok fazla arz olduğunu ve alıcı pazarında olduğumuzu söylüyor.”

Manhattan'daki düşen fiyatlar ve satılmayan dairelerin artan sayısı, sürekli sıkı arzın fiyatları yüksek tutmaya devam ettiği ulusal emlak manzarasıyla tezat oluşturuyor. Aracılar ve emlak analistleri, Manhattan'daki Covid sonrası güçlü fiyatların sürdürülemez hale geldiğini ve hem alıcıların hem de satıcıların sonunda daha yüksek bir faiz oranı ortamına teslim olduğunu söylüyor.


23 Nisan 2023'te New Jersey, Jersey City'den görülen güneş, New York'taki Manhattan şehir merkezinin ve Empire State Binası'nın silüetinde batıyor.

Gary Hershorn | Corbis Haberleri | Getty Images


Miller, “Alıcıların ve satıcıların kararlılığı zayıflıyor,” dedi. “Belirli bir noktada, bir hamle yapmak zorunda olduklarını hissetmeden önce yalnızca belirli bir süre bekleyebilirler.”

Alıcı ve satıcı beklentileri arasındaki fark daraldıkça, daha fazla anlaşma kapanıyor. Douglas Elliman ve Miller Samuel raporuna göre, ikinci çeyrekte bir yıl öncesine göre %12 artışla 2.609 satış gerçekleşti. Bu, iki yıl içindeki ilk satış toparlanmasıydı.

“İkinci çeyrek başladığında, New York'un emlak piyasası durgunluktan uyandı Coldwell Banker Warburg'un Emekli Başkanı Frederick Warburg Peters, “2024'ün ilk çeyreğinde durgunluk yaşayan bir dönemden geçiyoruz. Tüm fiyat kategorilerinde fırsatlar ortaya çıkmaya başladı” dedi.

Manhattan'daki yüksek kiralar da satışlara yardımcı olmaya devam ediyor. Mayıs ayındaki ortalama daire kira fiyatı hala ayda 5.100 doların üzerindeydi ve kiralar yaz sonlarında yükselme eğilimindeydi. Kiralık evlerde satış pazarını bekleyen birçok potansiyel alıcı sonunda satın almaya karar veriyor ve faiz oranlarının 2024'ün sonunda veya 2025'in başında düşmeye başlayacağını umuyor.

Miller, “İnsanlar kararsız kalmışsa, yüksek kiralar onları satış pazarına itmiş olabilir” dedi.

Yine de, ipotek oranlarının Manhattan'daki gayrimenkuller üzerinde ülkenin geri kalanına göre daha ılımlı bir etkisi var çünkü Manhattan satışlarının çoğu nakit. İkinci çeyrekte, anlaşmaların %62'si tamamen nakitti.

Manhattan emlak piyasasının tüm segmentlerinde fiyatlar düşerken, zenginler seçim belirsizliğine kadar satın alımlarını erteledikleri için üst segment en zayıflar arasında yer alıyor. Miller Samuel'e göre, lüks segmentteki (veya piyasanın en üst %10'luk kesimi) ortalama satış fiyatları ikinci çeyrekte %11 düştü. Lüks dairelerin listeleme envanteri %22 arttı.

Miller, “Yüksek uçta, bu zayıflık bir trendin başlangıcı veya sadece tek seferlik bir durum olabilir,” dedi. “İkinci yarıda ne olacağını görmemiz gerekecek.”