İklim değişikliğinin etkileri sert bir şekilde vurduğundan, bu plajlardaki lüks evler hızla değer kaybediyor

poem

New member
Deniz seviyeleri yükseldikçe ve fırtınalar yoğunlaştıkça, kıyıdaki gayrimenkuller daha önce hiç olmadığı kadar su baskını ve erozyonla karşı karşıya kalıyor. Dana Point, Kaliforniya'dan Long Island, New York ve Nantucket, Massachusetts'e kadar ülkenin en pahalı kıyı gayrimenkullerinden bazıları, iklim değişikliği nedeniyle giderek daha istikrarsız bir durumda.

Bu yılki kasırga sezonu zaten başladı ve Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi'ne (NOAA) göre tahmin, “normalin üzerinde” aktivite olacağı yönünde. Dört ila yedisi “büyük” fırtına olarak sınıflandırılan 13'e kadar kasırga öngörülüyor.

Çeşitli risk modelleri, gayrimenkul değerlerinin düşeceğine dair sayısız öngörü ortaya koyuyor ancak iklim değişikliğinin etkileri halihazırda piyasaya vuruyor ve hem de çoğu beklenenden daha hızlı.

Geçen yaz 2 milyon doların biraz üzerinde bir fiyata listelenen Nantucket evi, bu yılın başında sadece 600.000 dolara satıldı. Sonbaharda yaşanan neredeyse hiç dikkat çekmeyen Nor'easter, deniz seviyesinin yükselmesi ve alışılmadık derecede yoğun yağışlar nedeniyle, bulunduğu plajın 70 metrelik şaşırtıcı bir kısmını yok etti.

Alıcı The Boston Globe'a “fiyatın riski büyük ölçüde azalttığını” söyledi.

Ve bu tek değil.

Nantucket'te emlakçı olan Shelly Lockwood “Birkaç tane oldu” dedi. “Biri 7'lerin ortasında, diğeri 8'lerin ortasında satıldı, bunun çok para gibi göründüğünü biliyorum, ama o evler erozyon riski altında olmasaydı, ne kadara satılırdı, bilmiyorum.” 10 veya 12 milyon [dollars].”

Lockwood, risk altındaki evlerin yeniden fiyatlandırılmasına yardımcı olmak amacıyla diğer ajanlara yönelik bir seminer başlattı.

“Sanırım müşterilerimize risklerin ne olduğunu söylemenin bir görevimiz olduğunu düşünüyorum ve bunun beni tatmin edecek şekilde iletilmemesi beni hayal kırıklığına uğrattı çünkü evlerin satıldığını gördüm ve bunun buna değmeyeceğini düşündüm. Okyanusa düşüyorum” dedi Lockwood.

Montauk karmaşası

New York, Long Island'ın doğu ucunda, Montauk'ta bu kış yaşanan bir dizi fırtına, topluluğun plajlarını güçlendirmek ve multimilyon dolarlık evlerini korumak için çabalamasına neden oldu. Su her zamankinden daha hızlı geliyordu.

Montauk'un Kaygılı Vatandaşları'nın genel müdürü Kay Tyler, “Geçmişte su baskını gördüğümüz ve suyun hemen çekildiğini gördüğümüz yerlerde artık su çekilmiyor” dedi. “10 milyon dolarlık bir evi olan bir arkadaşımız var ve onunla ne yapacağından bile emin değil çünkü satarsa, asla satın aldığı 10 milyon dolar olamayacak.”

Amerika Birleşik Devletleri'nin sadece Doğu ve Körfez kıyılarındaki posta kodlarına bakıldığında, 33'ünün ortalama ev değeri en az 1 milyon dolar. İklim riski veri ve analiz firması First Street'in modellerine göre, yalnızca bu bölgelerde toplam 77.005 mülk ciddi sel riski altında. Bu yaklaşık 100 milyar dolarlık potansiyel kayıp anlamına geliyor.

Emlak vergisi indirimi mi?

Avukat Chris Farley, hem plaj hem de ev değerleri aşınırken, Nantucket'li ev sahipleriyle emlak vergilerinin azaltılmasına yardımcı olmak için çalışıyor. Bazı evler yeniden değerlendirilirken komşuları bunu yapmadı.

Farley, “Sanırım kafamızı kuma gömdük” dedi. “Değerler son 10 yıla kadar düşmüyordu ve bu hala sessiz bir düşüş.”

Farley, değerinin 2,2 milyon dolar olduğunu söylediği bir mülke işaret etti. Yakın zamanda değerlendirilmedi, ancak aynı caddede ve deniz kenarındaki uçurumda bulunan iki kişi daha yeniden değerlendirildi; biri 500.000 dolar, diğeri 250.000 dolar. Uçurum kötü bir şekilde aşınıyor.

Erozyon nedeniyle koruyucu 'geotüpler' açığa çıktı.”

Diana Olick | CNBC

Farley, uçurumun altındaki devasa jeotüplere işaret ederek, “12-15 feet kumun gittiğini söyleyebilirim” diye tahminde bulundu. Kumla kaplanmaları gerekir.

“Eskiden bu merdivenlerden aşağı inebiliyorlardı ve başka bir merdiven daha vardı, o da yok. Yani artık erişimleri yok. Satın aldığınız sahili bile kullanamadığınızda bu, bana göre mülkün değerini etkiliyor. açık olmak”, henüz yeniden değerlendirilmeyen eve atıfta bulunuyor.

Kumun içine gömüldü

Başka bir Nantucket sahilinde, yükselen okyanus kumları o kadar uzağa itti ki evleri gömdü. Kum iki evi pencerelere kadar kapladı ve septik sistemi ve elektrik kablolarını açığa çıkardı. Lockwood'a göre bunlar açığa çıktığında kasabanın mülkü kınaması gerekiyor.

Nantucket'teki ev sahile gömüldü

Diana Olick | CNBC

“Bu geçen sonbahardaki gibi değildi. Bu, bu kadar çabuk oldu” dedi.

Ev sahibi John Conforti bu iki evin hemen yanında yaşıyor. Kum o kadar yükseldi ki artık ön bahçesinin tamamını kaplıyor. Eskiden avluya inen bir merdiveni olan güvertesi artık kumla kaplı. 42 yıldır evinin sahibi ve bir keresinde onu sahilden geri taşımış.

Conforti, “Hepimiz bir yıl daha diyoruz” dedi. “Yaşananlar inanılmaz.

Lockwood, iklim değişikliğinin evdeki yeni riskleri olmasaydı Conforti'nin evinin değerinin yaklaşık 2,5 milyon dolar olacağını tahmin ediyor.

“Satabilir misin bilmiyorum. Belki beş, belki 500.000 dolar? Belki. Ama onu kaybetmeye hazır bir alıcının olması gerekir” diye ekledi.

Giderek daha fazla ev değer kaybettikçe ve emlak vergileri düştükçe, yerel ekonomi darbe alabilir, bu da açığı kapatmak için herkes için vergilerin artabileceği anlamına gelir.

Nantucket sakinleri ayrıca adanın hangi bölgelerinin en çok yardıma ihtiyacı olduğu ve bunun bedelini kimin ödeyeceği konusunda da oy kullanıyor. Bu arada Montauk'ta uzmanlar, neredeyse on yıl önce Sandy Kasırgası'ndan sonra yapılan kıyı dayanıklılık planlarını yeniden değerlendiriyor, çünkü bu planlar iklim değişikliği nedeniyle zaten geçerliliğini yitirmiş durumda.

CNBC yapımcıları Erica Posse ve Dardan Pula bu yazıya katkıda bulundu.

CNBC PRO'nun bu özel etkinliklerini kaçırmayın