iPadOS'in Avrupa'da alternatif mağazalara ve yan yüklemelere izin vermesi gerekecek

Quern

New member
iPadOS'in Avrupa'da alternatif mağazalara ve yan yüklemelere izin vermesi gerekecekiPadOS, iOS, Safari ve App Store'dan sonra Avrupa'nın dijital pazarlara ilişkin kısıtlayıcı hükümlerine uymak zorunda olan ve rekabete açılan dördüncü Apple platformu oldu.

iPad işletim sistemi iPadOS'in altı ay içinde çeşitli varsayılan web tarayıcıları sunması, alternatif mağazalara ve yan yüklemeye izin vermesinin yanı sıra Avrupa DMA'nın diğer tüm önlemlerini sunması gerekecek. Avrupa Komisyonu aslında işletim sisteminin, Mart ayının başından bu yana yürürlükte olan metne uyması gereken Apple erişim denetleyicisi platformlarının bir parçası olduğuna karar verdi.

Avrupa tuzağında iPadOS

Aslına bakılırsa iPadOS profesyonel kullanıcı sayısına ulaşmış olsa da genel kullanıcı sayısı (AB'de aylık 45 milyon kullanıcı) açısından henüz ilk sıralarda yer almıyor. Ancak Brüksel, platformun eşiğe yaklaştığını ve yakında bu eşiği aşacağını tahmin etti.

Avrupalı yönetici, iPadOS'un kullanıcılarını kapalı bir ortama “kilitlediğine” inanıyor: ” Apple, kullanıcıları diğer tablet işletim sistemlerine geçmekten caydırmak için geniş ekosisteminden yararlanıyor », diye yazıyor Komisyon. Özellikle oyunlar sorunlu kullanım durumlarından biridir.

Komisyon bu nedenle iPadOS'un profesyonel kullanıcılar (özellikle geliştiriciler) ile müşteriler arasında “önemli bir köprü” oluşturduğuna karar verdi. “ Apple, konu iPadOS olduğunda köklü ve kalıcı bir konuma sahip ”Basın açıklamasına göre.

Apple'ın artık DMA hükümlerini iPadOS'ta uygulamak için altı ayı var. Bu yapıldığında, AltStore (ve dolayısıyla Delta emülatörü!) ve Aptoide gibi alternatif mağazaların kurulması mümkün hale gelecektir. DMA'dan yararlanmak isteyen üçüncü taraf geliştiriciler için tabletlere geçiş kesinlikle iyi bir haber. Öte yandan Apple'ın bunu takdir ettiğinden emin değilim! Bu haber aynı zamanda üreticinin yeni iPad'leri piyasaya sürmeye hazırlandığı kötü bir zamanda geldi.

🔴
01net'ten hiçbir haberi kaçırmamak için bizi Google Haberler ve WhatsApp'tan takip edin.
Kaynak :

Avrupa Komisyonu